De nem lett. Mert a német Btk-ban van egy olyan passzus, hogy „idegen állam államfője sérelmére elkövetett becsületsértés”. A német ügyészség nyomozni is kezdett, de a büntetőeljáráshoz az is kellett, hogy a sértett ezt kezdeményezze. Az érzékeny lelkű Recep Tayyip Erdoğan nem is maradt sokáig tétlen, és feljelentette Böhmermannt. Sőt, elküldte saját házi riporterét is, hogy leplezze le a ZDF-et. A török tévé által vérkomolyan vett leleplezés olyan jól sikerült, hogy ilyen szatírát se Böhmermann, se bármelyik válogatott német komikus nem tudna produkálni.
Érdemes közelebbről is megvizsgálni a német Btk. most emlegetett 103. §-át, amely három évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel rendeli büntetni a külföldi állam államfője vagy kormánytagja sérelmére elkövetett becsületsértést. A német Btk. jóval öregebb, mint a mienk, így első ránézésre azt hinné az ember, hogy egy Bismarck óta nem alkalmazott passzust rángattak most a fülénél fogva elő. Azonban nem ez a helyzet: ha megnézzük a törvényhely történeti változásait, ugyancsak érdekes dolgokra bukkanunk.
A tényállás eredete 1872-re nyúlik vissza, és eredetileg a mostani három helyett még csak két évig terjedő szabadságvesztéssel volt büntetendő, ráadásul csakis viszonossági alapon. Vagyis Abdul Aziz akkori oszmán szultán csak akkor követelhette volna, hogy elővegyenek egy, a farka méretén gúnyolódó német újságírót, ha cserébe ő is garantálta, hogy ülni fog az a török, aki hasonló ocsmányságokat ír Otto von Bismarckról. Most, 2016-ban ehhez képest három évvel is büntethető ugyanez a bűncselekmény, ráadásul nem is kell hozzá viszonosság: elég, ha Erdogan az őt leleplező oknyomozó újságírókat csukja börtönbe, azokat nem kell, akik rosszat mondanak Merkel Muttiról.
Még érdekesebb fejleményt találunk, ha tovább megyünk a történelemben: 1946-ban teljesen eltörölték az idegen állam államfője sérelmére elkövetett becsületsértés tényállását a német Btk-ból, viszont 1953-ban újra bevezették azt. Ekkor emelték bele a lényegileg máig érvényes szigorításokat: a kettő helyett három évig terjedő szabadságvesztést, és azt, hogy nem szükséges viszonosság a büntetőeljáráshoz. 1969 óta ráadásul öt évig terjed a büntetés, ha rágalmazó jellegű a becsületsértés. 1975-ben aztán némileg enyhítettek ezen, legalább annyit, hogy alapesetben nem csak szabadságvesztés lehet a büntetés, hanem a bíró mérlegelése alapján kiszabhat csak pénzbüntetést is.