Várható eredmény: 10-15 százalék között ingadoznak, de náluk a legnehezebb bemérni, hogy valójában mennyien is hajlandóak rájuk szavazni.
Várható szerep a parlamentben: optimális esetben elkezdhetik felépíteni a legnagyobb ellenzéki pártot erőpozícióból, rossz szereplés esetén sokadhegedűsként hullanak atomjaikra négy év alatt.
*
KDH (Kereszténydemokrata Mozgalom)
Sokat mond a szlovákiai politikai életről, hogy a legstabilabb (ez szerintem pozitív érték) jelzőt konstans a kereszténydemokratákra lehet ráaggatni, túlélték az összes ifjú titán kiválását. Sok látványosat nem tesznek, de legalább csak ritkán hibáznak − az viszont nagyot szól, például pár hete beterjesztettek egy, a mesterséges megtermékenyítést alkalmazó nőket börtönbüntetéssel sújtó törvényjavaslatot. Állítólag tévedésből, mindenki hibázik, na. A korábban hagyományosan jobboldalinak számító KDH teljesen kormánykompatibilis, a választóikat annyira nem törné le a táborváltás, de lehet, hogy mások kevesebbet fognak kérni a Smertől. Fejlődési vagy kitörési potenciálja a pártnak a közvetlen kormányszerepen kívül nincs, de stabil bázisa annál inkább.
Várható eredmény: 6-8 százalék között mérik őket, a szavazóik stabilak és inkább a részvételi arány befolyásolja majd az eredményüket (minél magasabb, annál rosszabb nekik).
Várható szerep a parlamentben: Robert Fico egyik kézenfekvő koalíciós opciója a háromból, jól elvannak, nem bántják egymást. Ha ellenzékbe kerülnek, ellesznek, mint a befőtt.
*
Híd-Most
A szlovák-magyar Híd kapcsán általában két szélsőséges nézőpont kerül elő: az egyik szerint nemzetárulók, a másik szerint pedig a megbékélés szimbólumai − igazából egyik sem a lényegről szól. A Híd fő üzenete ugyanis nem az együttműködés vagy a nemzetiségi témák bármilyen szinten való szorgalmazása, hanem a nagyon pragmatikus konfliktuskerülés és az egyensúlyozás az összes lehetséges alternatíva között (ez akár baráti vagy ellenséges gesztusnak is tűnnek annak, aki valamiféle értékekben gondolkodik). A gyakorlatiasságot olyan mértékig sikerült a tökélyre fejleszteni, hogy Bugár Béla pártja egyrészt becsatornázza a Fico-ellenes szlovák kávéházi értelmiségi szavazatok egy részét, másrészt ennek ellenére a Smerrel barátkoztak négy évig, amiért vagy elnyerik a megérdemelt jutalmat, vagy nem.