Miért mossa Ferenc pápa afrikai migránsok lábát húsvét alkalmából?

2016. március 27. 13:27

1900-ban a világ katolikusságának földrajzi súlypontja még Madridban volt. Ma már Timbuktuban.

2016. március 27. 13:27
Sayfo Omar
Facebook

Miért mossa Ferenc pápa afrikai migránsok lábát húsvét alkalmából?

A katolikus egyház nem nemzeti szervezet, hanem – ha gyakorlati működését tekintjük –, a világ első és legfontosabb „multinacionális vállalata”. Ez azt jelenti, hogy elsősorban nem nemzeti, hanem globális érdekeket képvisel. Más kérdés, hogy a hatékony működéshez igen fontos a lokális és globális érdekek közti egyensúlyozás, természetesen a helyi politikai és társadalmi viszonyok figyelembevételével. 

A Vatikán tehát nem csak az európai, hanem a világ valamennyi katolikusát képviseli. Ők pedig egyre színesebbek: 40% latin-amerikai, 16% afrikai, 12% ázsiai, miközben 23% él Európában, 7% pedig Észak-Amerikában. 1900-ban a világ katolikusságának földrajzi súlypontja még Madridban volt. Ma már Timbuktuban. 1980 óta – elsősorban a népszaporulat miatt – az afrikai katolikusok száma 57 százalékkal nőtt (összehasonlításként: az európai növekedés mindössze 6 százalék). Noha minden ötödik afrikai római katolikus, az egyház folyamatosan veszít híveket a különböző pünkösdi irányzatok térnyerése miatt. A keresztény afrikai migránsok lábának szimbolikus megmosása tehát jó üzenet az afrikai hívek számára. Más kérdés, hogy a jelenlegi puskaporos hangulatban ez sok európait sért. A pápai üzenet nekik is szól: nem a bőrszín, hanem a hit számít. No meg az egyház nemzetközi befolyása.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 268 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2016. augusztus 01. 22:05
Sayfo jól tenné, ha korrigálná már magát a no-go-s cikke miatt. Addig nem lesz nyugta a kommentelőktől - sajnos joggal.
Starlord
2016. június 02. 01:30
Európa görög és római alapokon nyugszik, ahogy az egész világ! Nem a zsidók találták fel sem a színjátszást, sem a kultúrát sem a demokráciát, hanem a görögök, és nem a zsidó de nem is arab prófétákról meg istenekről lettek elnevezve az égitestek sem, hanem római politeista istenekről! Mi európaiak adtunk valódi értékeket nektek, nem ti nekünk! A zsidók meg az arabok is még porfészekben éldegéltek, amikor európa elvitte oda az utakat a csatorna rendszereket és sok más civilizációs vívmányt. A legnagyobb hibája a római császároknak az volt, hogy megsajnálták a buta babonákban hívő közel keleti bevándorló szektásokat, akiket nem véletlen dobtak addig az oroszlánok elé...
katus
2016. május 19. 20:22
http://www.titkolthirek.hu/menekultek-labat-csokolgatta-a-papa/
Fahrenheit 451
2016. április 19. 18:41
"A katolikus szó egyetemest, általánost jelent. A szó eredete a görög katholikosz, amely a kata holon kifejezésből ered. Ez a kata elöljárószóból („valami felé”, „valami szerint”) és az „egészet”, „tökéleteset” jelentő holon melléknévből származik. A katholon jelentése tehát: „az egészhez tartozó”, „teljességben és harmóniában levő”, „egész szerinti”. A fogalom lényege az egyházi szóhasználatban: „tökéletes módon birtokolni Jézus Krisztus létének minden gazdagságát, a hit teljességét (depositum fidei) és az üdvösség minden eszközét” (az Első vatikáni zsinat definíciója). A katolikus elnevezés már az 1. század végén megjelent az apostoloktól eredő hagyomány értelmében, és azt tartalmazza, hogy a kereszténység egyéb felfogásaitól eltérően az apostoloktól kiinduló hagyománynak kell elterjednie „mindenütt” (kath’ holu) s kell elfogadottá válnia. A „katolikus” szó első ismert feljegyzésével, antiochiai Ignatiusnál találkozunk, a 110-ben keletkezett Szmirnai levélben."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!