Kemény üzenetet kapott Brüsszel az Európai Parlamentben: „Mi lesz legközelebb? Tenyérből olvas, vagy leönti magát halvérrel?”
Daniel Freund erős kritikát kapott.
Ha rettegni kezdünk, ez a rettegés pedig erőszakos formában meg is nyilvánul, az iszlamisták győztek.
„Ha valóban fel kívánunk lépni a terror ellen, nem tehetjük meg, hogy nem foglalkozunk például Isztambullal, Marokkóval, ha ott robbantanak. Eredményt szeretne elérni a terror elleni háborúban? Legyen szolidáris minden országgal, ahol dúlnak az iszlamisták! Vallásra, rasszra való tekintet nélkül. Ha elég sokan jelezzük, hogy halálban és terrorban nincs különbség az egyiptomi parasztot, vagy a belga politikust célzó merényleteknél, talán a kormányaink is félreteszik az ellenérzéseiket és végre valóban nemzetközi egyeztetéssel lépnek fel a terror ellen. A nemzetállamok ugyanis önmagukban nem képesek kielégítő választ adni a nemzetközi terrorizmusra.
Lesznek politikusok, akik, kihasználva az emberek jogos félelmét, majd gyűlöletkampányt hirdetnek. Ezeknek lehetnek a célpontjai az európai muszlimok, a menekültek, bárki, akinek köze lehet az Iszlámhoz. Mivel mindannyian félünk, ezek a kampányok könnyedén felülírhatják a józan eszünket, és súlyos hibák elkövetésére sarkallhatnak minket. Nem kell szeretnie a muszlimokat. Ha azonban felrúgva a jogot és az erkölcsöt, a kollektív bűnösség jegyében nekik támad, tudni kell, hogy éppen azt csinálja, amire az Iszlám Állam alapoz, amikor kiadja az utasítást a robbantásra.
Azt akarják ezek a hulladékok ugyanis, hogy annyira féljünk, hogy vallásháborút robbantsunk ki Európában, hogy ártatlan muszlimok százezreit hurcoljuk meg, diszkrimináljuk, alázzuk meg emberi mivoltukban. Ezzel tudnak maguknak embereket toborozni. Jusson eszünkbe, hogy minden menedékkérőt (akik egyébként pont az ilyenek elől menekülnek), akinek nem adunk egy pohár vizet, akinek száz euróért adunk el egy kiló almát, akit ártatlanul bántunk eggyel többen lesznek azok, akik bombát csatolnak magukra.
Az egyetlen elfogadható válasz, amit jelenleg adhatunk, hogy nem ijedünk meg, nem kezdünk félelemből törvénykezni. A világ sosem volt biztonságos hely – bár a terrormerényletek valóban elszaporodtak mostanában, még mindig nagyobb az esélye, hogy rákban hal meg, vagy autóbalesetben, mint annak, hogy a terror miatt. Ha azonban rettegni kezdünk, ez a rettegés pedig erőszakos formában meg is nyilvánul, az iszlamisták győztek.”