„Tisztelt Nagykövet Úr!
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Kedves Ünneplő Magyar Közösség!
A forradalom leverése után a megtorlástól való jogos félelemtől vezérelve ezrek menekültek külföldre, és leltek menedéket Törökországtól Franciaországon át az Egyesült Államokig. Ők egy rab hazát hagytak el és emigrációban sem volt soha fontosabb céljuk, minthogy a magyar szabadság ügyét képviseljék. A forradalmi emigráció egyik központja London volt Pulszky Ferenc vezetésével. Kossuth eredetileg maga is Londonba akart települni, végül számára Torino nyújtott menedéket, ahol a nemzet elő lelkiismereteként szolgálta a szabad Magyarország ügyét. Kossuth 1849-ben a következőket írta a londoni emigrációnak: »Akadályozva levén abban, hogy személyesen Londonba siessek, önöket, uraim, kell megkérnem, hogy minden kezeket mozgásba téve, iparkodjanak valamit tenni hazánkért. Feszített munkásságuk most szükségesebb, mint valaha.«
A londoni magyarok egyszer már komolyan vették Kossuth kérését - talán kicsit túlzottan is. Ahogy a korabeli sajtó beszámolt róla - sőt ami még meglepőbb Londonban emléktábla is megörökíti - , amikor a magyar és az olasz forradalom leverésében játszott szerepe és különösen kegyetlenkedései miatt Európa-szerte közutálat által övezett Haynau 1850-ben Londonban járt, a Barclay és Perkins sörgyárban tett látogatása során két magyar munkás felismerte, és felhívásukra majd ötszázan gyűltek össze és verték meg a brescia hiénát »le az osztrák mészárossal« felkiáltások közepette.
Ugyan Kossuth felhívása ma is aktuális, de természetesen nem ilyen vagy ehhez hasonló áldozatvállalásra van szükség Magyarország jóhírének öregbítéséhez.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
»E férfiakat Európa csodálja, bennük bátor hazafiakat lát«, írja egy 1849-es francia diplomáciai jegyzék Bécsben a magyar forradalmárokról.
Március 15., az immár 168 évvel ezelőtti forradalmi nap azota is elevenen emlékezteti a szabadság, demokrácia és függetlenség hármas parancsára a magyarságot. A reformkor lenyűgöző, - minden mai politikai erő, emberek alkotta közösség és hazája sorsára sajátjaként is tekintő polgár számára példaként szolgáló - évtizedei után, 1848 márciusának idusán valóban elérkezett a nemzeti ébredés ideje. A pesti fiatalság, a magyar nép lelkiismereteként - a történelemben először, de nem utoljára - fogalmazta meg a magyarság 12 pontba tömörített követelését, azt, hogy a nemzet végre saját kezébe vehesse hazája sorsának irányítását.