Az Alaptörvény tervezett változtatása szerint a legfőbb ügyésznek nem kell ügyésznek lennie
A jelenlegi helyzet viszont egyszerűen kimaxolása a képmutatásnak. Egy politikai eljárástól várunk egy nem politikai megoldást.
Kérdés, meddig távolodhatnak még a bíróságok döntései a társadalom többségének értékítéletétől.
„Kedden megszólalt Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke is, és arra figyelmeztetett mindenkit, hogy »tartsák tiszteletben a bírók függetlenségét, és bízzanak a bírói felelősségben«. Idézte az alaptörvényt is, amely szerint a bírák függetlenek, és csak a törvénynek vannak alárendelve, ítélkezési tevékenységükben nem utasíthatók.
Ez valóban fontos mondat, bár némiképp indokolatlannak tűnik az alkotmányi passzus felidézése, hiszen szó sincs arról, hogy bárki is utasítani akarná a bírákat, csupán kritikák hangzanak el, amit viszont semmilyen törvény nem tilt.
De ha már a függetlenségről és a felelősségről beszélünk, nem árt hangsúlyozni, hogy a hatalmi ágak szétválasztása szellemében a törvényhozástól és a kormányzattól valóban független a bíróság, de az állam része, vagyis a magyar állampolgároktól nem független, minimum nekik, nekünk felelősséggel tartozik. (...)
A bíróságok függetlenségét meg kell őrizni. Szerencsére már csak a múltból idézhetjük fel a koncepciós pereket, amikor a hatalom előre megszabta az ítéletet. Ugyanakkor az sem szolgálja a már említett közbizalom épülését, amit mostanában látunk. Kérdés, meddig távolodhatnak még a bíróságok döntései a társadalom többségének értékítéletétől.”