A teremtett ember méltóságáért

2016. február 05. 17:52

Állásfoglalás Románia alkotmánya 48. cikkelyének módosítása tárgyában. A nemi önazonosság megélése és a házastársválasztás alapvető emberi jog. Az Istent és embert szolgáló egyház szerintem nem állhat társadalmi előítéletek mögé.

2016. február 05. 17:52
Gyerő Dávid
Magyar Unitárius Egyház

„Köztudott, hogy országszerte aláírásgyűjtés zajlik az alkotmány 48. cikkelyének módosítása céljából, amely a házasság alkotmányjogi meghatározását tartalmazza. A Koalíció a családért civil szövetség kezdeményezése a társadalom széles rétegeit foglalkoztatja, így a romániai egyházak vezetői közül is többen kifejezték – támogató – véleményüket.

A Magyar Unitárius Egyház vezető testületei a kérdésben nem foglaltak állást. Véleményemet ezért egyénileg fogalmazom meg, tiszteletben tartva az egyháztagok és állampolgárok szabad véleményalkotási jogát, ugyanakkor élve a szólásszabadság lehetőségével ebben a fontos lelkiismereti kérdésben.

Az alkotmánymódosítás tárgya a házasság meghatározása A család című cikkelyben, azonban a kezdeményezés óhatatlanul figyelmet irányít az ember nemi meghatározottságának és irányultságának kérdéseire is. Míg a házasság és a család eszmei értéke, valamint társadalmi és közösségi jelentősége kétségtelen, az ember nemi meghatározottságáról és irányultságáról vallott felfogások között szakadéknyi különbségek léteznek. Vannak, akik bűnnek, erkölcstelenségnek, istentelennek tartják azt, amit mások az isteni világrend természetes velejárójának tekintenek.

Számomra az Isten által teremtett ember méltóságának feltétlen tisztelete és védelme teológiai alapérték. Az ember biológiai meghatározottságát és nemi irányultságát élettani valóságnak tekintem. A nemi önazonosság megélése és a házastársválasztás alapvető emberi jog. Az Istent és embert szolgáló egyház szerintem nem állhat társadalmi előítéletek mögé, és nem tehet különbséget a hívek között emberjogi kérdésekben, amennyiben ragaszkodik a feltétlen szeretetről és elfogadásról szóló evangéliumi tanításhoz. Az előítéletek személytelen kategóriákat alkotnak, hogy elfeledtessék: a címkék mögött ugyanolyan érző, teljességre és boldogságra vágyó emberek vannak, akik ugyanúgy Isten gyermekei.

Felelősségteljes embertársaimhoz hasonlóan én is aggodalommal tekintek a házasság eszményét és a családok életét veszélyeztető társadalmi folyamatokra, azonban a többségitől eltérő nemi önazonosságot és irányultságot nem tekintem ilyen veszélyforrásnak. A házasság alapja a kölcsönös szeretet és elköteleződés, az ehhez való jog pedig minden embert megillet.

Kolozsvár, 2016. február 5.

Gyerő Dávid

a Magyar Unitárius Egyház főjegyzője”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 83 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kgyula
2018. december 04. 02:11
Unitárius vagy és nem vagy tisztában az egyházad tanításával? Már hogy lehetne keresztyén egyház az, amely nem imeri el a Szentháromságot? Nem lehet Krisztus-követő (keresztyén, christianus), aki nem ismeri el Jézus isteni természetét is.
rimimandiner
2018. december 04. 02:11
Az Unitárius Egyház nem keresztény egyház.
Arma Gedeon
2018. december 04. 02:10
A kereszténység lerombolási folyamatában az egyre forradalmibb irányzatok ilyen hierarchiát alkottak: Katolikus: nem zsidó. Lutheránus: kezd zsidó lenni. Kálvinista: félzsidó. Unitárius: már majdnem zsidó. Szombatos: önkéntes alapon teljesen zsidóvá vált... :-)
Ellensúly
2016. március 07. 15:39
Mert a kereszténység nem egyenlő a Szentháromsággal. Krisztust nemcsak isteni, hanem a többi embernek példát mutató emberi minőségben is lehet követni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!