Ausztria szigorít: fokozott védelem a karácsonyi vásárokon
A terrorfenyegetettség miatt Ausztria a második legmagasabb készültségi szint mellett növeli a rendőri jelenlétet és szigorúbb biztonsági intézkedéseket vezet be az ünnepi vásárokon.
A mostani javaslat elvileg lehetővé teszi a rendkívüli eszközök akár belpolitikai célokra történő alkalmazását is, ezért elfogadhatatlan. A bizalom és a jó szándék fontos dolgok, de nem helyettesítik az intézményes garanciákat.
„Magyarország a hivatalos értékelések szerint sincs közvetlen veszélyben, de érthető, ha a kormány átgondolja, szükséges-e a jogrendet egy esetleges, eddig nem tapasztalt veszélyhelyzetre tekintettel módosítani. Egyes szakértők szerint a mostani szabályok is kellő felhatalmazást biztosítanak a rendvédelmi szerveknek egy ilyen elképzelt kihívás kezelésére, a kormány szerint nem; ebben nem tudnék állást foglalni.
A parlamenti pártok elé terjesztett javaslat legfontosabb eleme látszólag az, ami a honvédség bevetését tenné lehetővé. Ez ésszerűnek látszik, ám a hírek szerint számos egyéb, rendkívül kényes, a nemzetközi gyakorlatban szokatlan pontot is tartalmaz az előterjesztés. Így terrorveszélyhelyzet esetén a kormány hatvan napig akár át is vehetné az irányítást a sajtó felett, korlátozhatná az internetes forgalmat, magán- és jogi személyek vagyonát zárolhatná. És így tovább. A Magyar Idők szerint a terrorveszélyhelyzet kihirdetéséről a kormány rendeletben határozna. Pont.
Nincs okunk feltételezni, hogy a háttérben valamifajta diktatórikus törekvés áll, az ellenzéknek – amelynek valamekkora támogatása nélkül a parlament nem tudja elfogadni mindezt – viszont az lenne a feladata, hogy a kormánypártokkal tárgyalóasztalhoz ülve pontról pontra mérlegelje, mihez ad vagy mihez nem ad felhatalmazást. És milyen garanciák beépítésével lehet kizárni, hogy bármelyik kormány visszaéljen a kivételes jogrend nyújtotta, szinte korlátlan lehetőségekkel. Úgy érzem ugyanis, hogy az előterjesztő szándékától függetlenül – meggyőződésem szerint azzal ellentétesen – a mostani javaslat elvileg lehetővé teszi a rendkívüli eszközök akár belpolitikai célokra történő alkalmazását is, ezért elfogadhatatlan. Aki az alaptörvény-módosítást a jelenleg ismert formájában megszavazza, az a feltétlen bizalmáról biztosítja a kormányt. Nemcsak Orbán Viktorét, hanem a mindenkorit. Nagy bátorság és végtelen jóindulat szükséges ehhez. A bizalom és a jó szándékba vetett erős hit fontos dolgok, de nem helyettesítik az intézményes garanciákat.”