A románok véget vetnének az erdélyi magyarság ezeréves történetének
Közigazgatási reformot nyújtott be a magyarellenes Mentsétek meg Romániát Szövetség.
A világban szétszórtan élő magyar közösségek helyzetének mindegyike egyedi. A feléjük irányuló segítségnyújtás nem lehet sikeres az ő saját lokális kultúrájuk és többes kötődéseik figyelembevétele nélkül.
„Az MDT idei, ötödik ülésének zárónyilatkozatában a Tanács tagjai üdvözlik az egyszerűsített honosítás intézményét és a fentebb ismertetett programokat. Ezen kívül bekerült a dokumentumba egy új tudásközpont (az Emigrációs és Diaszpóra Központ létrehozásának, valamint a ReConnect Hungary – Magyar Birthright Program támogatása, és a diaszpórában működő magyar egyházak nemzeti identitás megőrzésében vállalt szerepének elismerése is. Mindemellett, a jelenlévő diaszpóra-szervezetek képviselői részéről megfogalmazott kérések és javaslatok között szerepelt, a Mikes Kelemen Program Nyugat-Európára való kibővítése, valamint a Határtalanul! program (melynek keretében 2010 óta magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlaktaterületein) kiterjesztése az egész diaszpórára.
A Nemzetpolitikai Államtitkárság Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által finanszírozott programjain kívül más magyarországi intézmények is nyújtanak támogatást a diaszpórában élők számára. Ezek közül kiemelt jelentőségűek: a Balassi Intézet –Emberi Erőforrások Minisztériumával közösen – meghirdetett tanulmányi ösztöndíj programjai, valamint az MTA által 2009 óta működtetett Lendület Program, melynek célja többek között a sikeres fiatal kutatók elvándorlásának visszaszorítása, és a nemzetközileg kimagasló teljesítményű kutatók külföldről történő hazahívása.
Befejezésképpen, a diaszpóra anyaországi támogatásának tekintetében az autochton/allochton megkülönböztetés kérdésénél is fontosabb annak tudatosítása, hogy a világban szétszórtan élő magyar közösségek helyzetének mindegyike egyedi. A feléjük irányuló segítségnyújtás nem lehet sikeres az ő saját lokális kultúrájuk és többes kötődéseik figyelembevétele nélkül. Fontos továbbá annak ismerete is, hogy az érintett közösségek miként viszonyulnak, hogyan értelmezik az anyaországi segítségnyújtás gesztusát és gyakorlatait. A külhoni magyar érdekképviseletekkel, szervezetekkel és pártokkal való kapcsolat megteremtése és fenntartása az olyan fórumok keretében, mint amilyen a MÁÉRT és az MDT jó gyakorlatoknak bizonyulnak ezen a téren.
Mindemellett a magyarországi nemzetpolitika célirányos fejlesztéséhez és a külhoni támogatások sikeres kivitelezéséhez elengedhetetlen az érintett közösségek mélyebbre ható, átfogó ismerete: a kisebbségi és a diaszpóra lét hétköznapi megnyilvánulásainak és helyi igényeinek, szükségeinek feltérképezése. Ezen ismeretek összegyűjtése, rendszerezése és strukturált közzététele az erre hivatott kutatók és tudományos szakemberek feladata.”