Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
A 2013. december 31-én a három mobilszolgáltatóval megkötött megállapodás éppen év végével jár le, így annak – az amúgy egyhavi felmondási idővel bármikor lehetséges – felmondására már nincs idő.
„Mindenekelőtt a legfrissebb fejleményről: a kormány előbb az összes állami telekomos szerződés egyoldalú felmondását jelentette be, majd ez néhány óra alatt “apró” pontosítással a távközlési előfizetői szerződésekre szűkült, Kovács Zoltán pedig az indexnek már arról beszélt, hogy a központi közigazgatás mobilnetes előfizetési szerződéseiről van szó. Ez ugye már csak azért sem mindegy, mert a Telekom-csoportnál az állam a SIM-kártyákra és mobilokra más, jóval fontosabb területekhez képest szinte alig költ, és még a haragvó kormányszóvivő is sietett jelezni, hogy szó nincs a szélessávú hálózat fejlesztésében történő elképesztő léptékű, egymilliárd eurós közös fejlesztés felmondásáról. Márpedig a mobilnetes szerződések ennél két, de inkább három nagyságrenddel kisebb összegre szólnak.
Előtúrtuk a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság honlapjáról azt a keretmegállapodást, amelyik minden valószínűség szerint érintett a kormányzati bejelentéssel. Ez, ha lehet, még inkább azt a hatást erősíti, hogy a kormány a bejelentés stílusához és bizalmi következményeihez képest papírkarddal hadonászik: a 2013. december 31-én a három mobilszolgáltatóval, de első helyen már a Vodafone-nal megkötött megállapodás ugyanis éppen év végével jár le, így annak – az amúgy egyhavi felmondási idővel bármikor lehetséges – felmondására már nincs idő. A mobilkommunikáció ugyanis természetesen közbeszerzés-köteles: a 2014-2015-ös évekre a keretmegállapodás 4,5 milliárd forintos limitet határozott meg a kormányzat és háttérintézményei, illetve a központosított közbeszerzéshez önként csatlakozó szereplők számára. Maguk az állami SIM-kártyás előfizetések azonban nem a keretmegállapodás, hanem az annak alapján az egyes szervek által megkötött külön flottaszerződések útján jönnek létre.
Ugyanakkor, merthogy jogsértést (pláne közbeszerzéssel összefüggő jogsértést) a Telekom nem követett el, a jövőbeli hasonló közbeszerzéseken elindulhat majd, és ha nyer, akkor megint vele kell majd szerződnie az egyes intézményeknek. Ettől persze még fájhat a keménykedés a Telekomnak, hiszen a százezer körüli kint lévő egyedi állami előfizetésből a kormányzatiak felmondása akár sokezer előfizető elvesztését jelentheti. Az ezt megalapozó egyedi szerződések azonban változatos időpontokban keletkezhettek, így nehéz róluk bármi általánosat mondani, viszont a Telekom 2014 eleje óta alkalmazott flottaszerződés-mintájában nincs rendes felmondás, csak szerződésszegés miatti azonnali felmondás és közös megegyezéses megszüntetés. Ezt azonban megoldja az idő, mert a keretmegállapodással együtt a flottaszerződések is megszűnnek. Azt viszont, hogy az egyedi, természetes személyekhez kötött előfizetések közül hányat tud jogszerűen és hányat fog jogellenesen megszüntetni a kormány, azt szerintünk ők sem tudják pontosan, különös tekintettel arra, hogy az minden szolgáltatóval szemben elvárás volt, hogy engedje meg az állami csomagban nem szereplő többletszolgáltatások igénybevételét az érintett előfizetésekhez kapcsolódóan.”