Ezt a törvénytervezetet nagy valószínűséggel nem fogadják majd el, de a szándék egyértelmű, ahogy az illiberális demokráciák pályája is. Nem kéne ebbe az irányba haladni.
„Az Index írta meg a hírt, miszerint egy törvénymódosítás lehetővé tenné, hogy a titkosszolgálat munkatársainak a szerkesztőségekben való alkalmazására kötelezzék a tartalomszolgáltatókat. Az újságnak a belügyminisztérium nem cáfolta, hogy ez az aminek látszik. Titkosszolgák, ügynökök a szerkesztőségekben.
A javaslatot minden bizonnyal vissza fogják vonni, vagy át fogják alakítani (ha pedig ezt nem teszik, akkor akkor addig kell monitorokkal dobálni a Fidesz székházát, ameddig ez nem történik meg), de maga a javaslat megszületése is sok szempontból árulkodó. Mit gondol a magyar állam vezetése (azaz a Fidesz) az újságírókról, és mit kezdene velük, ha megtehetné? (...)
Valójában esetenként tényleg vannak olyan titkok egy-egy szerkesztőség életében, amelyekre egy valós nemzetbiztonsági érdek kíváncsi lehet. Ezek megtudásának most is megvannak az a alkotmányos útjai. De ehhez nem kell egy állandó munkatárs a szerkesztőségekben. Az állandó munkatárs célja három dolog lehet: 1. a folyamatos, a valós nemzetbiztonsági érdeken történő túlterjeszkedés, 2. a nemzetbiztonsági szempontokból kényes ügyek napvilágra hozásának megakadályozása, illetve 3. egyfajta megfélemlítés, annak közlése, hogy “figyelünk rátok”. Ugyanis ahogy az Index cikke leírja, egyetlen épeszű ember se fog ilyen információkat a lapok birtokába bocsájtani, ha a forrás is tudja, hogy ott egy ügynök ül. Márpedig van olyan pillanat, amikor valójában a nemzetbiztonsági érdeknél fontosabb a nyilvánosságra hozatal. Ha pedig a nemzetbiztonság dönt arról, hogy ez fontosabb vagy sem, biztos, hogy a közérdek fog veszíteni.”