Gágyor Péter írása.
A Határok ősképe a játszóterek homokozóiban is fellelhető. A gyermek az innen-onnan, dülöngélő homokváracskáit körbekeríti. Mint ahogy, anyja, nagyanyja tette a veteményessel, hogy a tyúkok ki ne kaparják vagy le ne zabálják a veteményt, hogy az arra kóválygó eb, esetleg a figyelmetlen ember ne taposson oda, ahol új élet csírázik. Ilyenkor akaratlanul is az felidéződhet bennünk az ember emelte falak, gátak, sáncok sora – a kínai nagy faltól ez amerikai nagy kerítésig. Limesek, aknazárak, a berlini fal, gépfegyveres őrségek – és a tűzparancs.
A védekező ember építi az akadályokat és a humánum nevében mégis elborzad a látványtól, a méltatlan valóság képeitől.
Mint ahogy elborzad a nép a migránsállapotoktól is, ahogy tömegek, százezrek taposnak végig földrészünkön, látszólag fegyvertelenül az oszmán szultánok középkori csapásain most sokkal nagyobb számban követve a napnyugati irányt, mint tették azt az elődeik. Arcukon többnyire naiv, ártatlan mosollyal, amit pajzsként emelnek tán, eredeti vágyaik, szándékaik takarására. A mosolyuk felidézhetné a mi régi álmunkat, a határok nélküli Európa szépséges vágyát… de nem idézi fel.
Vonulnak, mosolyognak (a kamerákba), át a védtelen földrészen, amelyen most különös izgalmak hullámai remegnek végig, ahol az emberek nem hisznek a szemüknek; és bár még próbálnak büszkélkedni azzal, hogy nincsenek előítéleteik, mindezt nem sok sikerrel. Előítéletek pedig vannak, csak mostanában divat rejtegetni ezeket, szinte valamennyit. Mert előítéletek nélkül nincs mérték, mérce, életmentő óvatosság, ha előítéleteink nem működnének, még a zebrán sem tudnánk átmenni az utca túloldalára. A vonuló tömegek előítéleteit velünk szemben viszont nem ismerjük és mintha nem is lennénk kíváncsiak ezekre.
Hiszen, ők itt csak, ugye, körülnéznek a tájainkon és mennének is tovább. Hiszen Szulejmán janicsárjai is csak turistaként járták volna be annak idején a budai várat… majd 150 évig nem sikerült tőlük, még a rengeteg véráldozat árán sem elköszönnünk… És mekkora pusztulás volt a következménye, (a megszállás és a felszaba-dúlás) míg és miután az európai hadak, élükön Savoyay Jenővel távozásra bírták őket. Azóta is azon tépelődhetünk, kik okoztak nagyobb veszteséget, a győztes armada vonulása vagy a legyőzöttek eltakarodása. A magyar nyelvű lakosság oroszlánrésze bizony ekkoriban pusztíttatott ki a Kárpát-medencében.