A hangyák járatainak logikájából sokat tanulhat az ember, ha saját virtuális hálózatait optimalizálni és tökéletesíteni szeretné.
2015. november 12. 09:31
p
0
0
0
Mentés
A hangyák komplex, viszont erőforrás kímélő és központi irányítást mellőző hálózatokban élnek, az emberek csak tanulhatnak ezekből hatékonnyá téve saját „virtuális” hálózataikat. Ha körbenézünk egy parkban, a hangyakolóniák tevékenységét szemlélve, első pillantásra semmi értelmét nem látni az egésznek, valami kaotikus dolognak tűnik, ahogy esik úgy puffan vélekedik a legtöbb laikus szervezik meg a rovarok birodalmukat. Egy hálózatkutató már viszont élvezettel csettint a nyelvével, hiszen a természet a tenyerén szállítja neki a remek és tökéletes megoldást, csak le kell azt másolnia a digitális világába. Ugyan a hangyák élelmiszer szállítására és közlekedésre használják ezeket a járatokat, az ember pedig információ továbbításra használja ma a hálózatot a leginkább pl. a Facebookon vagy mesterséges intelligenciák móresre tanítására, a látszólag 2 különböző dolog mégis ugyanazt a tevékenységet fedi le. Lehet tehát a hangyáktól is tanulni, a filmben úgyis már változott át színész rovarrá, hogy minden képességét kiaknázza a saját hasznára.
A hangyák kollaborációja fenomenális, nemcsak kiépítik, de folyamatosan karban is tartják a hálózatukat és javítják, ha emberi beavatkozás miatt megsérül, mindezt úgy teszik, hogy minél hatékonyabb és erőforrást kímélő is legyen a bolyban élő közösségnek. Nincs központi akarat és irányító mesterséges intelligencia és a kollektív tudat is csak emberi képzelgés, sőt nem is látja maga az egyedi hangya a közösségben a teljes hálózati struktúrát magát, mint egy térképet. Legalábbis ezt a nézetet képviseli Arianna Bottinelli az Uppsala University professzora Finnországban. A hangyák hálózatkezelése azért lenyűgöző, mert minden tagja csak információ morzsákat ismer a Nagy Egészből és ez a sok egyed közreműködése teszi élővé és organikussá az egész hálózatot és elpusztíthatatlanná is. Ehhez képest a mai internet csak olcsó utánzat lehet, látjuk sérülékeny is, mert rögvest beijedtek az Amerikaiak, ha az oroszok elvágják a tengeralatti adatkábeleket vége a digitális világuralmuknak. Bottinelli 2 év munkájával felállított egy matematikai képletet, amivel az állati és decentralizált hálózatépítést és szervezés lehet utánozni humán megoldásokban is.
Számára nem volt megbocsátás, ellentétben másokkal, így például Szabó István rendezővel, aki hosszú időn keresztül gyártotta a terhelő tartalmú jelentéseket. Balogh Gábor írása.
A volt EP-képviselő szerint az elmúlt mintegy száz évben a külső erők megtalálták azokat az ágenseket, akik belül tudtak zavart kelteni vagy idegen érdekeket megjeleníteni.