Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
A kormány mind több képviselője kezdi beismerni, hogy hiba volt túlságosan az autógyártáshoz láncolni a gazdaságot. Káros ugyanis az ekkora függőség.
„Visszatérve a tarajos hazai vizekre, a kormány mind több képviselője kezdi beismerni, hogy hiba volt túlságosan az autógyártáshoz láncolni a gazdaságot. Káros ugyanis az ekkora függőség.
De mit is tehet az állam? A növekedés fenntarthatósága érdekében segít új piacokat találni: például az állami tőke részvételével alapított kereskedőházak segítségével. Továbbá piaci és nem hatósági alapon ösztönzi a bankokat, hogy a vállalati finanszírozás tekintetében hajtsanak végre egy 180 fokos fordulatot. De az állam segíthet úgy is, hogy békén hagyja a vállalkozásokat: eltelt öt év, amióta jobboldali kormányzás van, de a bürokrácia leépítése rendkívül bürokratikusan halad. Nem pusztán az adó sok, hanem a hivatal is.
Szükséges lenne megerősíteni a Budapesti Értéktőzsdét, amely csak játékbörzeként funkcionál, és nincs köze a reálgazdasági folyamatokhoz. Fölöslegesek az állami tulajdonban lévő bankok, mert a hitelintézeti szektor veszélyes üzem, ahol jövőbeni beruházásokról, vállalkozókról, vállalkozói csoportokról kell dönteni. Példák sora mutatja, hogy jobb, ha ezt a magánszektor végzi, piaci alapon. Az a vállalás pedig, hogy magyar legyen a bankrendszer fele, egyébként is teljesült.
Ugyanakkor a korai költségvetés fegyvertény, pláne, ha később nem módosul. S fontos gazdaságpolitikai bizonyítvány az is, hogy a kilátásokat az IMF és az Európai Bizottság is hasonlóan ítéli meg, mint mi.
Kétségtelen, hogy most minden szem az államra szegeződik: Lázár János bejelentése szerint gigaberuházások várhatók, s a kormány a következő hetekben minden lehetőséget megvizsgál, hogy a létszükségletnek nevezhető, két százalék feletti szinten maradjon a GDP-növekedés.
Az átmenetileg kieső uniós pénzek és az esetleges VW-ügyből származó megtorpanás miatt ez nehéz ügy, de ha az állam elszánt a változások megtételére, aligha lehetetlen.”