A magyar–horvát barátságról a menekültügy kapcsán

2015. október 02. 09:20

Magyarország és Horvátország között csaknem ezeresztendős a páratlan történelmi együttműködés.

2015. október 02. 09:20
Csóti György
Magyar Idők

Mit veszítünk a kapcsolatok befagyásával? Felsorolni is nehéz lenne. Csupán néhány példa a gazdasági szektorból. Megvalósíthatnánk uniós pénzek felhasználásával a Budapest–Fiume vasútvonal első Orbán-kormány idején tervezett felújítását. Ezzel párhuzamosan részt vállalhatnánk a fiumei kikötő modernizálásában, megvalósítandó régi tervünket, miszerint Rijeka Közép-Európa első számú déli tengeri kijárata lenne. Az autópálya már végigfut ezen a szakaszon, korszerű vasúttal kiegészülve Budapest gyűjtené össze a többi visegrádi országból, a Baltikumból és Ukrajnából – esetleg Fehéroroszországból is – a dél felé irányuló áruforgalmat. Fiume ezzel komoly vetélytársává válna Triesztnek, nem beszélve Koperről, visszaszerezné ezáltal régi pozícióját. Kiépülne az ugyancsak több mint tíz éve tervezett észak–déli gázvezeték, amit lengyel barátainkkal kezdtünk el szorgalmazni 2000-ben. A menekültválság lecsengése után (bár a helyzet jelenleg katasztrofális, de semmi nem tart örökké) közös turisztikai programokat lehetne kínálni elsősorban tengerentúli turistáknak. (Ezekbe bevonható lenne Prága és Bécs is: a volt Monarchia három kulturális központját végigjárva az Adriai-tenger partján pihenné ki magát az amerikai, japán, kínai vagy orosz turista.)

A két barátság napja program rámutathatna arra, hogy Magyarországnak két igazi, történelmi múltban gyökerező stratégiai partnere van Közép-Európában: Lengyelország és Horvátország. Ahogy a visegrádi együttműködés több mint két évtizede alatt Varsó és Budapest volt e közösség motorja, mostantól Varsó, Budapest és Zágráb lehetne a Baltikumtól az Adriáig terjedő térség együttműködésének hajtóereje. (Csak érdekességként: e három ország Európa legrégebbi államai közé tartozik.) Ebbe az együttműködésbe beletartozna az Európai Unión belül lévő valamennyi volt »kommunista«ország. Az észak–déli közlekedési folyosók és energiavezetékek történelmileg szükséges megvalósításán kívül együtt léphetnénk fel az Európai Unióban közös érdekeink képviseletében. Átfogó és jól előkészített programok alapján, összefogva sokat tehetnénk a környezetvédelem területén, a szervezett bűnözés, valamint az illegális bevándorlás leküzdésében. Ez az együttműködés pozitívan hatna a Balkán Európai Unión kívüli országaira és a keleti szomszédságra egyaránt.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Adófizető
2015. október 02. 20:25
Nagyszerű gondolatok. Tényleg így kellene működnie a magyar-horvát kapcsolatoknak. No de ahhoz egy olyan miniszterelnök kellene - TÉVEDÉS NE ESSEN, NÁLUNK - aki nem lát mindenkiben ellenséget, és nem akar mindenkinél okosabb lenni. Valamint kellene egy külügyminiszter, mert Ártópeti nem igazán az. Lehet szidni a horvátokat, hogy ideszállítják a menekülőket, de hogy is kerültek hozzájuk? Lezártuk a szerb-magyar határt, gyakorlatilag rányomtuk a menekülőket Horvátországra, aztán most mutogatunk rájuk, hogy nem regisztrálják a menekülőket. Mi sem regisztráljuk, de azt mondjuk, hogy a horvátoknak kellene. Nagyon ócska, aljas hozzáállás. Nem a horvát miniszterelnökkel van a baj, hanem a mienkkel. De remélem, eltakarodik rövidesen.
balbako_
2015. október 02. 18:06
Emlékezzünk vissza Horn és Gyurcsány idején halomra sértegettük a lengyeleket. Ha ők is megszabadulnak a seggnyaló posztkomcsiiktól akkor újra össze tudunk fogni.
GV0917
2015. október 02. 16:32
Régi a barátság...töredezik, mint régi újságlap, amelyiket csak félszázadonként vesznek elő..... No szóval a "vadkan "Orbán Viktor szerint társat kap.Az EU szocialista frakciójának biztatására támad a Prezident minszter Magyarországra. Még jó ha tudjuk, hogy az áldozat horvát -é vagy magyar? Mert neve Zrínyi Miklós- magyar. Előneve zerinvári - horvát, magyarosított írással. A vadkan Bécs által bérelt sub-balkáni dúvad.A másik, az a túlművelt germán Schulz úr.No nem vadkan, de ez is túr,ront, dúl... No akkor kit szeressünk? Kit utáljunk? Vagy ez csak kampány?
briganti
2015. október 02. 14:52
Hát a V4 a horvátokkal kiegészülve elég komoly erőt tudna felvonultatni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!