Bencsik Gábor írása az aktuális Demokrata lapszámból. A cikket a szerző bocsátotta rendelkezésünkre.
„Felőlem mindenki úgy gondolkodhat, ahogy akar, feltéve, hogy nekem is megengedik.”
(Denis Diderot: Egy filozófus beszélgetése *** marsallnéval)
Ami bekövetkezett, egyáltalán nem volt szükségszerű. Nem is könnyen érthető, hogy miért történt. Mi vezetett oda, hogy az immár legalább két évszázados tradíciókra támaszkodó liberalizmus a huszadik század második felében, egyre halálosabbnak tűnő ölelésben, összefonódott a szocialista baloldalisággal – mi több, birtokba vette és bekebelezte azt. Hiszen eredetileg nem sok közük volt egymáshoz, néhány alaptételük pedig, például államnak a gazdaságba való beavatkozásáról vallott nézetük, kifejezetten ellentétes.
Az összefonódás ennek ellenére olyan sikeres, hogy jószerével feledésbe is merült, hogy nem volt ez mindig így, nem is olyan régen létezett még konzervatív liberalizmus is, amely, hogy egy fontos példát említsünk, nem elvi alapon volt ugyan nemzeti, de minden további nélkül azonosulni tudott a nemzetállami keretekkel, nemzeti törekvésekkel.
Konzervatív liberalizmus? Nyilván ellentmondás ez is, értelmet valójában a mából száz évvel visszavetítve, a baloldali liberalizmussal szemben megfogalmazva nyer. Hiszen a konzervativizmus a liberalizmus ellenében született – illetve, hogy pontosabbak legyünk, a liberális eszmék térnyerése által sűrűsödött koherens eszmerendszerré mindaz, ami szemben állt vele.
A két nagy világértelmezés formálódása, egymással való birkózása jól követhető a brit politikatörténet példáján, és jól megfigyelhető az is, hogy a harmadik, a baloldali értelmezés hogyan ragadta el a liberális pozíciókat. E harmadik erő megjelenése adott értelmet a konzervatív liberalizmus álláspontjának. Olyan sikerrel, hogy a 19. század végén, a 20. század elején ez az álláspont Európa számos országában, így Magyarországon is meghatározó, helyenként domináns szerephez jutott.
Közismert, mégsem haszontalan újra és újra elismételni: a dualizmus-kori Magyarország gazdasági, kulturális (és kisebb részben szociális) sikereit konzervatív liberális, saját meghatározásuk szerint szabadelvű pártok és politikusok vezetésével érte el. Ebből a közegből jött a 20. század valószínűleg legjelentősebb magyar politikusa, Bethlen István is, akinek államvezetési teljesítményét (összes hibáival együtt) bátran kiemelkedőnek nevezhetjük.