Búcsú Göncz Árpádtól

2015. október 06. 20:33

A halál véglegessége arra hívja fel a figyelmünket, hogy a végső földi értékeléskor az életút egésze, s nem egy-egy része számít.

2015. október 06. 20:33
Ablonczy Bálint
Válasz.hu

„A halál véglegessége arra hívja fel a figyelmünket, hogy a végső földi értékeléskor az életút egésze, s nem egy-egy része  számít. 

Mert ne tagadjuk, a jobboldal ellenfélként tekintett rá: nehezen tudott napirendre térni az MDF-kormánnyal vívott csatái felett. Ma már azonban úgy látszik, Antall Józseffel kialakult konfliktusai talán nem ennyire végletesek, a sebek nem ennyire mélyek, ha nem az első szabadon választott miniszterelnök és államfő között robbannak ki. A két érdemdús férfiú és az általuk megtestesített eltérő nézetek – például a közszolgálati rádió és televízió elnökének ügyében  – akkor választók tömegei számára voltak még élet-halál kérdések, miközben ezeken ma már legfeljebb publicisták vitatkoznak kisnézettségű elemzőműsorokban.

Göncz Árpád életútjának értékelésekor akkori döntéseinél azonban alighanem nagyobb súllyal esnek latba az életút egyéb elemei. Az ellenállás a németekkel és nyilas csatlósaikkal szemben. A Kovács Béla titkáraként végzett munka a rövid, reményteli koalíciós időszakban 1945 után a Kisgazdapárt soraiban. Az 1956-os forradalmi tevékenység, majd a börtön, végül a sokszínű irodalmi munkásság. És ne felejtsük el azt sem, hogy közvetlensége a demokratikus Magyarország intézményeitől az elvesztett kádári létbiztonság miatt idegenkedők tömegei számára volt rokonszenves. 

Ha megemlékeztünk a tőle eltérő nézeteket valló polgártársai által sérelmezett döntéseiről, ne felejtkezzünk meg arról sem, hogy Göncz Árpád képes volt kilépni saját ideológiai komfortzónájából. Például, amikor 1992-ben a tatabányai Turul-szobor avatásán az Árpád-ház mitikus állatát a magyarság csonkult hazájában való megmaradásának szimbólumaként méltatta. Azt is érdemes felidézni, hogy az államfő tagja volt a Teleki Pál szobrának felállítását szervező emlékbizottságnak is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szorgos Lajhár
2015. október 07. 13:51
Az emberféreg által akkor még kilóra meg nem vett Debreczeni (az általa akkor még agyontömjénezett) Antallról írt könyvében gyilkos gúnnyal jellemezte az uborkafára felkerült kisöreget. Emlékszem, amikor az akkori Népszabadságban megjelent grószfaterozó cikkét olvastam, visítottam a röhögéstől.
puszika
2015. október 07. 10:49
Bizony az életútból minden kiderül,kedves Bálint! Például az,hogy ki mennyire meggyőződéses híve EREDETI értékrendjének és ki az aki a politikai széljárásnak megfelelően igen hajlékonnyá válik. Most ezzel a ténnyel állunk szemben!!!!!
balint60
2015. október 07. 07:42
Számomra AB megemlékezése a leginkább tisztességes írás GÁ halála kapcsán megjelentek között: köszönet érte!
br-o
2015. október 07. 06:04
"Közvetlensége a demokratikus Magyarország intézményeitől az elvesztett kádári létbiztonság miatt idegenkedők tömegei számára volt rokonszenves." Jól emlékszem, hogy Magyarországon nem volt közvetlen államfőválasztás? Árpi bácsi pártja is pont ellenezte. (Meg a Fidesz is...)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!