Vendgégszerzőnk, Nagy Attila, a Corvinus hallgatójának írása
A Mandinernek a szíriai helyzetről interjút adó (Ez nem arab és nem tavasz) Sógor Dániel tanár úr nyilvánvalóan – talán közismerten – elfogult Szíriával kapcsolatban, ugyanakkor biztosan sok olyan belsős információja van ami itthon keveseknek.
Elemzése főként realista és (nem csak) ezért jobban használható ilyen stratégiai kontextusban.
Pont emiatt a realista szemüveg miatt gyengül meg a gondolatmenete az államok belső kérdéseiben az elnyomásról. Én nem rasszista vagy imperialista felhangoknak értelmezném például a Líbiáról szóló kommenteket: elnagyoltak, de történelmi tapasztalat mondatja őket és valószínűleg igaza is lesz. Nem a líbiai arab/berber lakosság valamiféle különleges lelkülete, egyéni lelkületei miatt; hanem legfőképp amiatt, amit 10-30 évi káosz és polgárháború csinál egy társadalommal és annak igényeivel.
A vele vitatkozó Iványi Mártont (cikke a Mandineren: Szíria: Geostratégiai árnyak és árnyalatok) nem ismerem, de alapvetően jó kritikáját adja Sógor írásának. A szír Baath-rezsim egyértelműen sokkal több kritikát érdemel, mint amit Sógor adott neki.
Azt javaslom, hogy állítsuk párhuzamba az ország helyzetét/kormányát és a külföldi beavatkozások jellegét/mértékét az Öböl-országokkal vagy Szaúd-Arábiával, és így tovább. Nyilván semmilyen normatív szempont (pl. demokrácia) nem játszik szerepet a külső be- vagy be nem avatkozásokban.
Nem is érezném szerencsésnek, ha mi innen ítélkeznénk ezen országok rendszerei és társadalmai fölött; ha úgy tekintenénk, egy bizonyos demokrácia-szint alatt már jogos (polgár)háborút szítani és káoszba taszítani egy országot. Mert az egyértelmű, hogy az összes érintett külső hatalom tevékenysége nem állhatna távolabb a humanitárius intervenciótól.
Sógor Dániel geopolitikai, stratégiai magyarázata az arab tavasz okaira és lefolyására világos és jó, nem is hinném, hogy bárkinek meglepő vagy összeesküvéselmélet-szerű lett volna.
A szíriai helyzet kiigazításán túl viszont Iványi Márton, nagy részben az országok belső jellemzőire koncentráló elemzési megközelítése miatt, inkább mellélő.