Korlátozni kezdik a menekültek támogatását Németországban
Háborog a német társadalom a kiadások láttán.
A kormány prioritása nem a határok megvédése volt, nem is a nemzetközi egyezmény betartására való felkészülés, nem, András, a kormány prioritása az volt, hogy e tényből belpolitikailag profitáljon.
„Kedves András! Meglehetősen arrogáns leveledben kioktatsz, mi is az állam feladata. Csakhogy az államnak nem egy feladata van, hanem számos, többek közt a genfi egyezmény betartása. Ez az egyezmény -- nem tudom, olvastad-e, magyar fordítása itt található:http://www.mfa.gov.hu/…/0A9BB7E0-EB47-40CD-9…/0/GENF1_hu.pdf -- arra kötelező az aláíró államokat, hogy a menekülteket/a háború folytán más ország területére került DP-ket, lássák el _emberies_módon, és tiltja a _megalázó és lealacsonyító_ bánásmódot.
Nos, vitatkozhatunk az »emberies«, a »megalázó« és a »lealacsonyító«
tartalmáról, de arról, András, NEM vitatkozhatunk, hogy feladata-e az államnak a migránsok ellátása. Hogy véleményedet, mely szerint a migránsokat az állam kiválóan ellátta és ellátja, mire alapozod, nem részletezed. Az önkéntesek tapasztalatai szerint az állam 1.nem nyújtott megfelelő tájékoztatást; 2. nem nyújtott ivóvizet és élelmiszert a táborba még be nem került migránsoknak; 3. a rendőrök által őrizetbe vett migránsokat több napon át adekvát élelmezés és tisztálkodási lehetőség nélkül fogdában tartotta; 4. a menekülttáborok kapacitásának bővítését halogatta (és most is halogatja), a meglévő táborokat túlzsúfolta (nem beszélve arról, hogy hangárban és ketrecekben helyezte el a migránsokat).
A magyar állam nem védte meg a migráns-krízissel járó kellemetlenségektől saját állampolgárait.
Mit tett ehelyett a magyar állam (pontosabban a magyar kormány)? Valami olyasmit, ami NEM feladata -- bár megteheti --, tudniillik uszító kampányba kezdett a migránsokkal szemben. Ezzel természetesen egyetlen lépéssel sem került közelebb TÉNYLhEGES feladatai ellátásához. A kormány prioritása nem a határok megvédése volt, nem is a nemzetközi egyezmény betartására való felkészülés, nem, András, a kormány prioritása -- amikor már tudható volt, hogy menekül thullám érkezik Magyarországra -- az volt, hogy e tényből belpolitikailag profitáljon.
Ami azt illeti, András, a magyar kormány szeretné, ha a magyar állam sajátos lelkületét mindenki elismerné, s így amíg csak lehet, tartózkodik attól, hogy kötelezettségeinek eleget tegyen. Más államok másképpen viselkednek; talán mondhatom, nem a végtelen naivitás veszi rá Bécs és München városát, az osztrák és a német kormányt, hogy civil szervezetekkel közösen, sőt egyéni civil önkéntesek segítségére támaszkodva nyújtson a migránsoknak ellátást.
Van olyan, hogy ez állam erőforrásai egy szükséghelyzetben elégtelenek. Ez nem jelenti azt, hogy a szükséghelyzetet nem kell kezelnie.
Azt mondod, András, a Keleti Pályaudvar nem menekülttábor. Nos, a müncheni és bécsi vasútállomás sem menekülttábor; más államok azonban felismerik, hogy a saját állampolgáraikat is zavaró szükséghelyzet gyors elhárítása mindenki érdeke. A magyar állam nem így gondolja; nyilván annál többen szeretik a kormányt, minél több menekültre lehet mutogatni, akik megfelelő információ és logisztika híján pályaudvarokon rekednek.
A te prioritásod, András, az, hogy az állam védje meg a határait. Helyes. Ehhez részben határőrök kellenének, mert a határhoz kihelyezett szakszemélyzet dróttal együtt sem képes megoldani semmit. Más részben pedig kooperáció olyan államokkal, amelyek megpróbálnák kezelni a helyzetet. A magyar kormány ezt a kooperációt sem mindig tartja szükségesnek.
Lehet, lőni fogunk a határon. Talán kilépünk Schengenből. Talán felmondjuk a genfi egyezményt, amely rögzíti a menekültek terhének (közelebbről meg nem határozott) arányos elosztását. Behívatjuk az amerikai nagykövetet, amiért az USA (egyébként tényleg szégyenteljesen) nem fogad szír és afgán menekülteket. Szemrehányást teszünk Szaudi-Arábiának, Katarnak és más olajhatalmaknak. Ezt mind megteheti a magyar állam.
Csakhogy eközben továbbra is ott lesznek a határon és a pályaudvarokon a menekültek. Akik ellátása, míg fel nem mondjuk a genfi egyezményt, az állam feladata.”