„Közérdekű adatigénylést nyújtottam hát be a Freedom House New York-i központjához, hogy megtudjam, mely hazai szakértők vettek részt a pontozásban. Sylvana Habdank-Kolaczkowska, a Nations in Transit projektigazgatója először azzal válaszolt: a jelentés elkészítésében olyan újságírók, civil szakértők és a tudományos élet képviselői működtek közre, akik évek óta ismerik az adott országot. És hogy mi szerint választják ki őket? Jelentős publikációik, tapasztalataik és hírnevük alapján. »Politikailag minél megosztottabb egy ország, annál több szakértővel konzultálunk. Azt hiszem, Magyarországon hét emberről volt szó. Ezzel, valamint a tények szigorú ellenőrzésével küszöböljük ki az elfogultságot és a tévedéseket« – felelte a projektigazgató, majd elküldött egy listát a Nations in Transit elkészítésében közreműködő amerikai szakértők nevével.
További érdeklődésemre, hogy netán megtudhatnánk-e a magyar szakértők nevét, az igazgató nagyon kedvesen sajnálkozását fejezte ki, hogy ezen a téren nem tud segíteni, mert »mint számos tudományos publikáció esetében szokásos, mi is azt valljuk, hogy az anonimitás döntő feltétele az őszinte és hatékony elbírálási folyamatnak.« (…)
Sasszem olvasónk időközben jelezte, hogy ha nagyon akarjuk, megtudhatjuk, Magyarországról kik vettek részt a jelentés elkészítésében. A Nations in Transit függelékében, a köszönetnyilvánítás résznél ugyanis ömlesztve fel van sorolva egy regiment ember, akinek a Freedom House a háláját fejezi ki a közreműködésért. Ha pedig rákeresünk a Hungary kulcsszóra, megkapunk nyolc nevet – az anonimitás legnagyobb dicsőségére.
– Dane Taleski (Közép-Európai Egyetem)
– Marina Popescu (Közép-Európai Egyetem)
– Goran Buldioski (Nyílt Társadalom Alapítvány)
– Yervand Shirinyan (Nyílt Társadalom Alapítvány)
– Andrej Nosko (Közép-Európai Egyetem, Nyílt Társadalom Alapítvány)
– Halmai Gábor alkotmányjogász (ELTE)
– Váradi Balázs (Budapest Intézet)
– Charles Kovács (Híd Rádió Zrt.)”