Lassan kihal a halálbüntetés

2015. június 09. 17:14

A halálbüntetés intézménye lassacskán elhervad, még az Egyesült Államokban is, végleges bírói döntés vagy katalizáló esemény nélkül is.

2015. június 09. 17:14
Szabó György
Danube Institute

„Az állandó amerikai viták tárgyát képező halálbüntetés lassacskán elhervad, végleges bírói döntés vagy katalizáló esemény nélkül is − emeli ki George Will a Human Events oldalán megjelent írásában. (...)

32 amerikai államban létező halálbüntetés ellen három érve is van a konzervatívoknak. Az első: az erő, ami a halálbüntetés kiszabásához szükséges, a tévedhetetlenség látszatával borítja be a kormányzatot, ami összeegyeztethetetlen a konzervativizmussal. A második: a halálbüntetést a kirovása után már nem lehet korrigálni egy új bizonyíték felmerülésével, tehát a halálbüntetés rendszerét rendkívüli szakértelemmel kell igazgatni. 1973 óta több mint 140 ember halálra ítélt embert mentettek föl a bűneik alól (néhány alkalommal DNS-bizonyíték alapján), ennyi embert mentettek föl az ellenük szóló vádak alól az ügyészek vagy ennyi embernek kegyelmeztek meg az ártatlanságukat igazoló bizonyítékok miatt.

A harmadik: a halálbüntetések kiszabása szórványos és elhúzódó eljárás, ezáltal csökkent elrettentő erejük. És a bíróságok általi, útvesztőszerű és költséges jogi protokollba burkolt eljárás is megemlíthető. A büntetés elrettentő erejével kapcsolatban fontos megjegyezni: ha a lejárt könyvtári könyvek kölcsönzőit halálbüntetéssel büntetnék, akkor senki nem késlekedne a könyvek visszaszolgáltatásával. Azonban sok bűncselekményt, ami halálbüntetéssel büntetendő, beleértve Carnajev bűncselekményét is, ideológiai alapon, szándékosan követik el, ezen esetekben a büntetés visszatartó ereje nem meghatározó.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Fahrenheit 451
2015. november 12. 13:58
az orbán fidesz azt hazudja, hogy csak halálbüntetéssel tudná megvédeni az országot a külső, belső támadásoktól, de ez nem igaz, mert módjában áll úgy a határőrizet, mint a belügy költségeinek célirányos felhasználása. csupán Pintért kéne leváltani, aki abszolút alkalmatlan a jelen helyzetben.
polnemkor
2015. június 22. 18:44
Amiről hallgat a nagyvilág: http://www.kontrollblog.com/2014/01/az-amerikai-gulagokrol.html Jelenleg az USA - ahol több, mint 2,3 millió a foglyok száma - vezeti azon országok  listáját,  ahol a legtöbb embert tartják rács mögött. Ez a 2,3 millió azt jelenti, hogy Földünk minden 4. börtönben csücsülő embere az Amerikai Egyesült Államok polgára. (Érdekes arány: az USA  a Föld népességének 5%-át, bebörtönzöttjeinek kb. 25%-át mondhatja magáénak.) Az Államok 100.000 polgárából 754 rács mögött van, ezzel a mutatóval szintén világelső az országok elítélt/népesség rangsorában. Tehát az USA száz polgárából egy börtönben van. Ez azt jelenti, mintha Magyarországon 100.000(!) mber ülne börtönben!
polnemkor
2015. június 22. 18:27
"2014-ben a világon a legtöbb embert kivégző öt ország Kína, Irán (hivatalosan 289 kivégzés, Szaúd-Arábia (legalább 90 eset), Irak (legalább 61 eset) és az USA (35 eset) voltak." Szóval az usákok lelkesen működtetik a gázkamráikat szó sincs arról, hogy lanyhulna a kedvük. Ja, és ezek csak a hivatalos számok, értelemszerűen nincsenek benne a titkos börtönökben végrehajtott halálrakínzások, a külföldön (ítélet nélkül) végrehajtott dróntámadásaik áldozatainak száma stb.
kesztió
2015. június 10. 18:33
Remélem, hogy nem 10 ujjal gépelsz, csak kettővel. Mert igazán tehetne nálad egy villámlátogatást a BSA, hogy végigfuttassa a hírhedt szkennerét a gépeden. Vajon találna lopott szoftvert a gépeden (ó, bocsánat, a lopás csúf szó, szóval tudod, olyant, amelynek jogtisztaságát nem tudod igazolni), vagy bár egy illegálisan letöltött filmecskét, zeneszámot? Ha igen, nyisssz! Jó esetben csak kettőt, rossz esetben mind a tízet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!