Itt most kilépek a progresszió világából. A történeti elbeszélés formája azért fontos, mert amint írom: „a történelmi emlékezetnek nincs dolga a múlttal: a jelennel és a jövővel van”. A közösen vallott történelmi elbeszélés minimuma – például az, hogy június 4-e a független és modern magyar nemzet megszületésének ünnepe – hozzásegíthet ahhoz, hogy közös morális talapzat jöjjön létre, mely a vágyott párbeszéd minimumaként szolgálhat. Az elbeszélések – narratív struktúrák – morális rendet hoznak létre: ahhoz, hogy modern és nyugatos értékeket valljunk, le kell zárjuk a nem modern és nem nyugatos múltról szóló történeti elbeszélést és egy új morális rendet teremtő történetet kell kezdjünk. Ennek lehetősége az új Trianon narratíva. Amint írtam korábban: ez nem jelenti, hogy nem ismernénk el a független és modern nemzet születése tragikus körülményeit, ne adnánk kellő tiszteletet a hősöknek és azoknak is, akik az „új kezdet” után is szenvedésre kényszerültek Erdélyben, a Bánságban, a Felvidéken és másutt, vagy tragikus mészárlás áldozataivá váltak Kőröstarkányban, Makón. Új nemzetek gyakran tragédia révén születnek – Izrael, Amerika, Ausztrália vagy Dél-Amerika nemzetei, Dánia, a balti független nemzetek ilyenek. Tudom, sok a különbözőség, mindegyik más és más történet. Persze. De a közös az, hogy valamennyi születése tragédia révén történt és valamennyi lezárta a tragédiához vezető történeti elbeszélést, hogy újat alkosson. Egy, az új nemzet születésére épülő elbeszélés azt se jelentené, hogy az ünnep hangsúlyai azonosak kell legyenek: volna, akinek a tragédia emlékezete hangsúlyosabb, másoknak az új nemzet születése hordoz nagyobb jelentőséget. De a történet egy, azonos morális tartalommal. Pontosan tudjuk kik a jók és kik a rosszak, kinek állítunk szobrot és kinek nem.
Az egészen bizonyos, hogy a Trianon előtti múlt narratív lezárása nélkül, a kontinuitás fönntartása mellett nincs modern és nyugatos Magyarország. Miközben nekem személyesen számos vitám van a nyugati politika jelenlegi gyakorlatával, az alapokkal kapcsolatban – szabadság, demokrácia, egyenrangúság, szolidaritás – nincsenek kételyeim. Vagyis a narratív lezáratlanságra épülő politika nem csak tragikus, de káros is: szegénységet, szomorúságot és deprivációt eredményez. Mindennek tragikus aktualitást ad Macron francia és Gabriel német gazdasági miniszterek közös cikke a Guardianban: az Egyesült Európa ma már nem vízió, hanem történeti pillanaton belül létrejövő valóság. Ma még a magyar elitnek van választása abban, hogy hova akar tartozni. Pár év elteltével, ha Magyarország nem változtat politikai világnézetének alapjain és illiberális politikai gyakorlatán, kívül reked a politikai és társadalmi egyenlőséget és minél többek számára gyarapodást és jó életet kínáló modern és nyugatos politikai kereteken. Évtizedek elteltével majd újra átkozhatjuk a nyugat igazságtalanságát és kiálthatjuk a magyarság cserbenhagyását. A Trianon fájdalmára, szenvedés- és nagyságtörténetére épülő narratíva fönntartása, a múlt le nem zárása ezt eredményezi. A történelem nem a szemünk előtt, hanem részvételünkkel zajlik. Most. MOST. Ezért van szükség új, a független és önálló nemzeti létet ünneplő narratívára a progresszív oldalon és ezért érdemes lezárni a kivagyi nagymagyar narratívát a konzervatív oldalon. A többi megbeszélhető.
Ahogy szokott, e vitacikk után is jön majd zsidózás, kommunistázás, kinyilatkoztató, a lelket romlásba, a szívet gyűlöletbe taszító gondolattalan mocsok. Ez persze szánalmas, de ma már természetes velejárója közéleti vitáinknak. Megszoktam, elviselem. Gondolkodó barátaimtól figyelmet, ellenfeleimtől bizalmat kérek: ez a párbeszéd föltétele. Az, hogy ez első Mandinerre szánt írásom, részemről a bizalom jele.
Braun Róbert
*
(Az írás AgentUngur Progresszívek, Braun Róbert, Trianon: akik miatt nagyon nehéz… című cikkére válaszol.)