Pressman már az amerikaiaknak is irtó ciki volt: a lehetséges utódja mindent helyreállítana
„Az amerikai nép nevében bocsánatot kérek ezért a viselkedésért” – mondta Bryan E. Leib.
A devizahitel mindig veszélyes. Ha nem lehet megbízni a hitelt felvevők ítélőképességében, akkor el kell tiltani tőle őket a saját érdekükben. Interjú.
„- Arról is vita zajlik nálunk, milyen szabályokkal szorítsuk vissza a devizahiteleket. A Magyar Nemzeti Bank szigorú rendelkezéseket léptetne életbe. Mit gondol a lakosságnak nyújtott devizahitelekről?
- A devizahitel mindig veszélyes. Ha nem lehet megbízni a hitelt felvevők ítélőképességében, akkor el kell tiltani tőle őket a saját érdekükben. Ha meg lehet bízni bennük, akkor is minden részletre kiterjedően tájékoztatni kell őket a kockázatokról. A devizahitelek szigorításához tisztán kell látni, milyen folyamatok mentek végbe ezen a téren Magyarországon. Történtek-e visszaélések a bankok részéről, s ha igen, hogyan lehetett volna megelőzni azokat. Ez nemcsak pénzügyi-politikai, hanem fogyasztóvédelmi kérdés is.
- Említette, milyen hibákat követtek el az államok az 1929-es gazdasági válságban. Nekünk most milyen ostobaságokat kellene elkerülnünk?
- Korábban kellett volna elkerülni az ostobaságokat.
- Mire gondol?
- A felelőtlen államháztartási politikára, amely megnehezíti a válság kezelését és a reformok bevezetését. Az elmúlt évek hibás politikája miatt Magyarországot rosszabb állapotban találta a krízis, mint a cseheket vagy a lengyeleket. Most úgy tűnik, a világ átment a válság alapvető szakaszain, s talán a sok bizonytalanság ellenére elkezdődik a lassú kilábalás, de ez még nem ad okot az optimizmusra. A reformokat semmiképpen sem szabad feladni.”
*
A héten elhunyt Lámfalussy Sándor emlékére a Válasz.hu készített összeállítást az elmúlt évtizedben nekik adott interjúkból.