Netanjahu: Nincs igazságosabb Izrael Gázában vívott háborújánál
„Semmilyen Izrael-ellenes döntés nem akadályozza meg Izraelt abban, hogy megvédje állampolgárait” – tette hozzá a kormányfő hivatala.
Benjámin Netanjahu hamarosan negyedszer alakíthat kormányt és ezzel vezeti a kormányfők közötti versenyt hazájában. Minden idők egyik legsikeresebb izraeli politikusa, ha csupán a választási győzelmeket nézzük.
„Benjámin Netanjahu hamarosan negyedszer alakíthat kormányt és ezzel vezeti a kormányfők közötti versenyt hazájában. Először 1996-99 között, majd 2009-től napjainkig, azaz hat éven állt két különböző kormány élén, Izrael miniszterelnöke. A hivatali idő tekintetében is hazája történetében csak az alapító atya, Ben Gurion áll még előtte. Ha új kormányával kitölti a négyéves ciklust, őt is megelőzi. A 66 éves Netanjahu minden idők egyik legsikeresebb izraeli politikusa, ha csupán a választási győzelmeket és a hivatali időt nézzük. De vajon a hosszú kormányzási idő (közel egy évtized) együtt járt-e azzal, hogy Izrael népének nagyobb biztonságot és jólétet hozott? (…)
Hogy Netanjahu most alakítja-e meg utolsó kormányát, aligha lehet megjósolni. Izraelben éppúgy vannak koros politikusok, mint nagyon fiatalok. Az azonban kétségtelen, hogy a Likud emblematikus alakja: keményvonalas cionista (a szakértőknek: Jabotinskyt követő revizionista cionista), kiváló szónok és az amerikai politika nagy ismerője. Pártjában, a Likudban kevesen vannak európai (askenázi) zsidók, a többséget keleti (iráni, iraki és közel-keleti) zsidók adják. A lengyelországi születésű édesapja, aki mentora volt, e hagyományt testálta fiára, így ő is elutasította az alapító atyák baloldaliságát (szocializmusát és kommunizmusát), ami kiszorította az Izraelt sokáig irányító lengyel-orosz vezetésből. A keleti alijázóknak (bevándorlóknak) viszont elegük volt a Munkapárt által vezetett Izraelből és szívesen fogadták a kitaszított askenázikat. Így jött létre egy olyan kapcsolat Izraelben az 1980-as években, amely az antikommunista, illetve baloldalellenes erőknek lehetőséget adott választások megnyerésére: Menahem Begin, Ariel Saron és Benjamin Netanjahu neve jelzi ezt a folyamatot. Izraelben azonban egy-egy választás nemcsak a belső hatalmi helyzetről szól, hanem a palesztinkérdésről és az izraeli külpolitikáról is. A Likud szavazói nem galambok, s ennek megvannak a következményei mind az Egyesült Államok, mind az EU, mind a palesztinkérdés vonatkozásában. Nem félnek a konfrontációktól, sőt épp hogy céljuk ezek fenntartása, mivel megítélésük szerint ez nemzeti (cionista) célokat szolgál, vezetőiknek természetes. Így aztán aligha lesz béke az Olajfák hegyén.”