BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Cameron dilemmája most az, hogy mikorra írja ki a népszavazást. Ha az üzleti világ érdekeit akarja előtérbe helyezni, viszonylag gyorsan sort kell kerítenie a referendumra.
„Cameron dilemmája most az, hogy mikorra írja ki a népszavazást. Ha az üzleti világ érdekeit akarja előtérbe helyezni, viszonylag gyorsan sort kell kerítenie a referendumra, hogy eloszlassa a bizonytalanságot. Ha viszont reformokat akar elérni, ahhoz időre van szüksége. De ha az elérhető reformok nem elég mélyrehatóak, akkor érdemes-e ezért meghosszabbítani a bizonytalanságot? Ki mondta, hogy könnyű miniszterelnöknek lenni?
Ráadásul a népszavazás kiírása körül is viták lehetnek. Mert bár a Munkáspárt új vezetése már támogatja a referendumot, jelezték, hogy a skót nacionalistákkal karöltve a 16-17 éves korosztályra is ki akarják terjeszteni a szavazati jogot. Az euroszkeptikusok viszont attól félnek, hogy ezzel az »Igen« pártiak jutnának előnyhöz. Így könnyen elképzelhető, hogy bár a törvény tervezetét már csütörtökön a parlament elé terjesztik, a Felsőház – ahol a Konzervatívok nincsenek többségben – jó ideig késleltetni fogja a népszavazás kiírását.
Cameron a júniusi EU-csúcs előtt minden tagállam vezetőjével találkozni szeretne. Ezen a héten Dániába, Hollandiába, Franciaországba, Lengyelországba és Németországba látogat el, és próbál támogatást szerezni reformjaihoz. És nyilván reménykedik abban, hogy most nem marad annyira magára, mint amikor Juncker elnöki jelölését próbálta megakadályozni, és végül csak ő és Orbán Viktor magyar miniszterelnök szavazott ellene.”