Novák Előd gyávasága és az emlékezők bátorsága

2015. április 27. 16:56

Bármit is válaszol Nováknak Pintér Sándor, az Eleven Emlékmű és az emlékezők vannak és lesznek. Őket onnan elmozdítani nem tudja senki.

2015. április 27. 16:56
Szabó Tímea
Szabó Tímea
Szabó Tímea blogja

»A következmények nélküli Magyarországon ez szinte törvényszerűen vezetett oda, hogy az egyébként külföldiek által is előszeretettel látogatott terünkön lényegében egy illegális szemétlerakót alakítottak ki a tüntetők. Kövek, fadarabok, bőröndök, papírszemét, van ott minden. Egyesek Eleven Emlékműként emlegetik az odahordott hulladékot és személyes tárgyakat. Ez megítélésem szerint még akkor sem fogadható el, ha egy tiltakozó felmenőivel esetleg borzasztó dolgok történtek is, hiszen a törvények elvileg mindenkire vonatkoznak.« - ezek a mondatok állnak egy magyar országgyűlési képviselő Pintér Sándor belügyminiszternek benyújtott írásbeli kérdésében.  

Miről is beszél az idézet gazdája? A budapesti Szabadság téren álló német megszállás áldozatainak emlékműve ellen tiltakozó civilek részvételiségre, párbeszédre és emlékezésre törekvő jelenlétéről.

Koppannak ezek a mondatok. Minden egyes ponttal a mondatok végén ütést kap a lélek, elmerengünk e szavak és kijelentések lehetetlenségén. Megfogalmazódik a költői kérdés: ki ez az ember, aki ilyet leír? Milyen érzékenységgel, emlékezettel és lelkiismerettel él?

Az országgyűlési képviselő és az idézet gazdája – milyen meglepő – Novák Előd, az idézet pártgazdája – milyen meglepő - a Jobbik.

Most eltekintek attól, hogy a teljes írásbeli kérdést idézzem vagy linkeljem. Olvasva ezeket a gondolatokat hirtelen nem tudja az ember, hogy merre induljon. Beszélhetnénk arról, hogy ismét mélypontra zuhant a magyar parlamentarizmus, vagy beemelhetnénk az okkal nem szűnő vitát a Szabadság téren megnyilvánuló Fidesz-állam történelem hamisításáról. Írhatnánk arról, hogy már ezerszer megmondtuk, hogy Vona Gáborék »mérséklődése« mekkora hazugság, hogy a Jobbik »néppárti« fordulatának célja igazi az, hogy elrejtse posztfasiszta arcát. De javasolhatnánk irodalmakat a szellemi alvilág kapuja őrzőjének, Novák Elődnek arról, mit is jelent az emlékezetpolitika, mit jelent a kulturális reflexió, mit jelent a traumák feldolgozása és (újra) beépítése a városi térbe. Mit jelent az áldozatok emlékének megjelenítése, a múlt bűnei és a jelen felelőssége közötti hidak létesítése.

Mindezt okkal és joggal tehetnénk meg, de Novák koppanó mondatai után inkább nézzük meg, hogy szerinte mik is adják ki az »illegális szemétlerakót«. Találunk itt családi fotókat a holokauszt során elhunytakról, rokonokról, akiket hiába vártak vissza. Családok fényképei, amelyek Szántó T. Gábor szavaival élnek ma is: »Minden családi ebéd / hiányjel.« Imakönyvek és emlékezőkövek. Kitépett noteszlapok egy, a borzalomból vissza nem tért anyától vagy apától. Versek Radnótitól kezdve napjainkig. Idézetek emlékkönyvekből, feljegyzések titkokról, szerelmekről, álmokról; virágok, elvesztett rokonok, barátok, honfitársak használati tárgyai.

Ezek és még több. Az előbbiek ugyanis nem csupán »tárgyak«, hanem az élő emlékezet, a lelkiismeret, a felelősség kivetülései. A hiány, a valaki, valakik hiányoznak jelei. A fájdalom vagy akár a bűnbánat emlékei. Eleven emlékek.

Ha Novák Előd életében legalább egyszer járt volna már ezeknél az emlékeknél, ha közelebb merészkedett volna az Orbán-kormány bűnrelativizáló emlékművéhez, amikor például a tér sarkán álló, Horthy mellszobornak »otthont« adó Hazatérés templomába Hegedűs Lóránthoz igyekezett konzultációra, akkor talán láthatta volna, hogy szemben azzal, amit ő odaképzel, nem elsősorban »tüntetők« vannak jelen, hanem emlékezők. Akik több, mint egy éve nap, mint nap jelen vannak a téren, és arról beszélgetnek vendégeikkel, a székekre leülő arra járókkal, a játszótérről hazatérőkkel, hogy mi történt ebben az országban az elmúlt évtizedekben. Hogyan és miért? Hogyan lehet, hogy nem magától értetődő az, hogy a magyar államnak vastagon felelőssége van honfitársai halálában, hogy nem a német megszállással kezdődik az a bűnáradat, amely súlyos és gyógyíthatatlan sebeket ejtett családokon és a hazánkon? Hogy történhet az, hogy a gyűlöletben, a cinizmusban, a saját lelkiismeretének kiiktatásában mértéket és határt nem ismerő Novák Előd szerint egy közösség emlékgyűjteménye »illegális szemétlerakó«? Többek között erről is beszélgetnek sötétedésig és utána is az emlékezni akarók.

Az Eleven Emlékmű és a Szabadság téri napi emlékezetek a 2010 utáni ellenállás legnemesebb, legtisztább és legfájdalmasabb formái. Küzdelem az emlékekért, küzdelem azért, hogy a társadalmi emlékezet és a felelősség kérdését tisztázzuk végre. Hogy lehessen végre közös emlékezet és közös történelem.

Sajnos Novák Előd és társai miatt ma sokak mindennapos élménye az, hogy „kétséget és bizonytalanságot érez, ha azt a szót hallja, hogy haza” (Szántó T. Gábor). Éppen ezért bármit is válaszol Nováknak Pintér Sándor, az Eleven Emlékmű és az emlékezők vannak és lesznek. Őket onnan elmozdítani nem tudja senki.

Igaz emberek ellen a gyávák és hazugok soha nem nyernek.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 64 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vincent1234
2015. április 29. 00:15
Tímea! Kegyed ostobasága határtalan! Igaza van Nováknak, nem értem miért kell belekötni! Szemétdomb az, nem emlékmű! És ha már oly felettébb védi a történelmet, akkor az alig pár méterre levő szovjet obeliszk nem zavarja?! Az a rezsim nem szedett áldozatokat? Ott nem szakadtak szét családok! 2014-es választás nyertese az LMP volt! Megszabadult Szabó Tímeától! Hajrá Jobbik! Hajrá Előd!
catalina9
2015. április 28. 10:53
Sorosina Elvtársnő beadta a házifeladatát...
Papuska
2015. április 28. 10:45
Timea asszony véleménye ismét egy irányból közelíti meg a dolgokat. Az egykor az emberek számára sulykolt "igazság" alapján akarja hirdetni a véleményét. Azt Ő is és sokan mások is elfelejtik, hogy az 1942 őszi békekísérlet alapján, pont az általuk annyira favorizált mai nyugat, az egykori ANTANT taszította az országot Sztálin kezébe, egyértelműen előidézve azokat a történelmi eseményeket, amik a magyar zsidóság, és velük együtt sok százezer nem zsidó magyar pusztulását is okozta. Az ANTANT azon döntése, ami már a háború elején megszületett, és a Sztálinnal megkötött paktum része volt, tőlünk függetlenül előre vetítette és meghatározta a sorsunkat. Mikor az Isztambuli tárgyalásokon a magyar fél felvetette a 800 000 magyar zsidó sorsát az ANTANT tárgyalók azt válaszolták a dokumentumok szerint, hogy ez nem az Ő problémájuk. Ma bezzeg a mi bűnünk. A háborús jóvátétel is végül csak minket terhelt, és ez már némi után kutatás alapján kideríthető, de Timea asszony számára nem az igazság, hanem az imádott nyugat győztesek által átírt demagógiája jelentik a tényeket. Mikor derítenek fényt végre a háború sorsdöntő, és számunkra kikerülhetetlen tragédiáinak igazi okára? Lesz-e igazság, és érdekli ez a felelőtlenül ítéletet alkotókat? Félek, hogy nem. Egyszerűen csak gyűlölni akarnak! Persze a gyengébbet a legkönnyebb!
berzsian56
2015. április 28. 10:28
Sima környezetszennyezés. Ha én valamelyik holokausztemlékmű mellé odatennék egy szippantóskocsit,oldalát telefírkálnám baromságokkal és elnevezném műalkotásnak , medig tűrnék az illetékesek?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!