Kénytelen vagyok megszólalni

2015. április 16. 13:44

Több mint húsz évvel Antall József halála után akad valaki – ráadásul a magát jobbközépnek valló oldalról –, aki azt az elképesztő vádat fogalmazza meg, hogy a miniszterelnök „fogott ember” volt.

2015. április 16. 13:44
Kónya Imre
Magyar Nemzet

„Amióta a nép úgy döntött, hogy szálljak ki a politikából, igyekeztem ehhez tartani magamat. Még saját pártom, a Magyar Demokrata Fórum megszűnését megelőző vitákban sem foglaltam állást. Úgy gondoltam, azoknak kell a döntéseket meghozniuk, akiket erre felhatalmaztak. A Fideszen és holdudvarán belüli harcokba pedig végképp nem szeretnék beleszólni. De ha igaztalan és méltatlan támadás éri a rendszerváltoztatást, amelynek valamiképp részese voltam, és Antall Józsefet, aki ennek az időszaknak a hőse és mártírja is egyben, akkor kénytelen vagyok megszólalni.

A Magyar Nemzet április 10-i számában A tapolcai választás tétje című írásában Fricz Tamás a következőket állítja: »Ma már szerencsére pontosan tudhatjuk, Kahler Frigyesnek, a kitűnő alkotmányjogásznak, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum kutatójának egy nemrég megjelent könyvéből (Az igazság Canossa-járása, Antológia, 2014), hogy Horn Gyula, az MSZP és Antall József között lényegében véve alku köttetett arról, hogy Magyarországon nem lesz semmiféle lusztráció és történelmi igazságtétel… Úgy tűnik ma már, hogy Antall József fogott ember volt, úgy tűnik, hogy az MSZP, Horn Gyula, Antall József, illetve Sólyom László jó magyar szokás szerint »lemutyizta« a rendszerváltást.«

Ha az embernek sikerül túltennie magát azon a felháborodáson, amely e hazugság olvastán elfogja, akkor megpróbálja higgadtan cáfolni az állításokat. (...)

A liberális oldalhoz sorolt történész, Rainer M. János tüzetes kutatást végzett az Antall Józsefre és édesapjára vonatkozó titkosszolgálati anyagokban. Kutatása eredményét Jelentések hálójában című könyvében tette közzé. Ebből kiderül, hogy Antall Józsefet 1957-től 1989-ig folyamatosan megfigyelték a kommunista állambiztonság emberei. A jelentésekből olyan személyiség képe bontakozik ki, amelynek alapján érthető, hogy a titkosszolgálatokban fel sem vetődött, hogy Antall Józsefet megpróbálják beszervezni. A könyvben közzétett dokumentumok alapján a néhai miniszterelnök szinte megdicsőül.

Ehhez képest több mint húsz évvel Antall József halála után akad valaki – ráadásul a magát jobbközépnek valló oldalról –, aki azt az elképesztő vádat fogalmazza meg, hogy a miniszterelnök »fogott ember« volt. Fricz Tamás cikkének alcíme: Fennáll a veszélye annak, hogy a hatalom elfelejti, kinek mit köszönhetett. Az egzisztenciális aggodalmakat megértem. De miért kell ebbe a „mai kocsmába” Antall Józsefet és a rendszerváltoztatást belekeverni? Bíró Zoltánnak – Antall elődjének az MDF élén – már korábban is voltak olyan nyilatkozatai, amelyekben Antall Józsefet »küldött embernek« nevezte. Ezt azonban mindenki egy sértett ember nevetséges vádaskodásának minősítette, és senki sem foglalkozott vele. Időközben azonban Bíró egy egész történeti intézetet kapott. S lám, a Rendszerváltást Kutató Intézet keretében Kahler Frigyes megfogalmaz egy megalapozatlan gondolatsort valamiféle gentleman’s agreementről, amely Antall és a kommunisták között jött volna létre a felelősségre vonás elmaradásáról.

Ezt Fricz Tamás továbbgondolja és a Magyar Nemzetben leírja: Antall József „fogott ember” volt. Ugyanazt, amit az MSZMP-ből a rendszerváltás hajnalán kizárt, népi baloldali főigazgató – kicsit finomabban – már évekkel ezelőtt megfogalmazott… Mindezt egy olyan miniszterelnökről állítja a szerző, aki a haza szolgálatát az életénél is többre becsülte.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pollip
2015. április 17. 07:52
Akárhogy is volt, de a lusztrációs törvény kellett volna.
kuwiq
2015. április 16. 22:09
Na és a független jogász fórumot ki küldte a nyakunkra, hogy aztán ő hívja létre az ellenzéki kerekasztalt?
Bokros Birka
2015. április 16. 21:11
Imre ülj be egy borozóba megint Pető Ivánnal és beszéljétek meg az öreg ember elkeseredését, aki igazságot szeretett volna elszenvedett sérelmeiért. Tudod kicsordult a könnye, amikor elmesélte, hogy csokit tettek a szájába és megkérdezték ízlik, aztán belevizeltek és szintén megkérdezték és ez, hogy ízlik. Na ezek az ÁVH-s szemetek élvezik még mindig a kiemelt nyugdíjukat és tagadják a gulágot ma is sértetlenül. Bizony ez a Ti hibátok is, utólag már nehéz igazságot osztani az a történelmi pillanat elmúlt.
krotak
2015. április 16. 19:34
Mostanában csak Dávid Ibolya nem szólalt meg. Ha beteg, jobbulást kívánok neki. Ha csak normális, maradjon is meg annak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!