A kínai kecske és a reformok

2015. március 14. 16:13

Az elmúlt évtizedek kínai növekedési modellje kifulladt, s Kínának, ha nem szeretne az idők végezetéig abból élni, hogy okostelefonokat csavaroz össze fillérekért gazdag és túlsúlyos nyugati fogyasztóknak, minőségi változásra van szüksége.

2015. március 14. 16:13
Salát Gergely
Válasz.hu

„Az eddigi napirend alapján úgy tűnik, hogy 2015 nemcsak a kecske, hanem a Hszi Csin-ping államelnök-pártfőtitkár által meghirdetett »négy teljes körű« éve is lesz Kínában. Általában igyekszünk az olvasókat megkímélni a kínai pártzsargontól, de most hadd soroljuk fel, mi is ez pontosan: »A szerény jólét társadalmának teljes körű kiépítése, a reformok teljes körű elmélyítése, a törvények szerinti kormányzás teljes körű megvalósítása, a párt teljes körű szigorú irányítása.« Amilyen szörnyen hangzik mindez, annyira fontos dolgokról van szó. A »szerény jólét« megvalósítása nem új jelszó: konkrétan háromezer éve jelent meg a Dalok könyve című konfuciánus klasszikusban. Egy évtizede vették elő újra Kína vezetői, azt tűzve ki célként, hogy 2020-ra Kínában legyen erős középosztály. A »reformok elmélyítése« Hszi Csin-ping korszakának legfontosabb feladata. Az elmúlt évtizedek kínai növekedési modellje kifulladt, s Kínának, ha nem szeretne az idők végezetéig abból élni, hogy okostelefonokat csavaroz össze fillérekért gazdag és túlsúlyos nyugati fogyasztóknak, minőségi változásra van szüksége. Ennek érdekében a gazdaság valamennyi szektorát át kell alakítani, amit a 2012-ben hatalomra került új vezetés meg is hirdetett. Erős a gyanú, hogy az ellenérdekelt kiskirályok, amit csak lehetett, elszabotáltak.


A »törvények szerinti kormányzás« – amit tévesen jogállamnak is szoktak fordítani – az elmúlt fél év slágertémája. Leginkább azt jelenti, hogy a vezetés szándékai szerint a továbbiakban alkalmi döntések, utasítások, önkényes parancsok helyett előre meghatározott jogi normákkal igyekeznek irányítani az országot, mi több, ezeket a jogi normákat, beleértve az alkotmányt is, a jövőben be is tart(at)ják. Ez se lesz könnyű, hiszen a különböző szintű vezetők és az apparátus tagjai egészen máshoz vannak szokva. Az ő megfegyelmezésükre vonatkozik a negyedik pont, vagyis a párt »szigorú irányítása«, ami a jelenlegi helyzetben Hszi korrupcióellenes kampányának – amely eddig 200 ezer korrupcióval vádolt káder, közöttük 80 miniszteri szintű csúcsvezető megbüntetéséhez vezetett – folytatását jelenti.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2015. március 15. 08:01
Bírom ezeket a léggitárosokat, akik innen megmondják, hogy mit kéne Kínának tennie..
*ufó*
2015. március 14. 19:13
„Az ő megfegyelmezésükre vonatkozik a negyedik pont, vagyis a párt »szigorú irányítása«, ami a jelenlegi helyzetben Hszi korrupcióellenes kampányának – amely eddig 200 ezer korrupcióval vádolt káder, közöttük 80 miniszteri szintű csúcsvezető megbüntetéséhez vezetett – folytatását jelenti.” Kitűnő. Hogy is van az a Keleti Nyitás nálunknál ? Mert eddig nagy vonalakban csak az volt, hogy a politikus kecske jóllakott, a káposzta meg szőrén-szálán kámforrá változott, oszt jónapot.
ELÉG a 48as PROTOBOLSI MARHASÁGBÓL
2015. március 14. 19:04
Ne aggódj Sali az elvtársak nem véletlenül fegyverkeznek csendben
djsnoopy
2015. március 14. 17:52
ORBÁN IS MEGFONTOLHATNÁ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!