„Sokan úgy gondolják, hogy a tőke sok pénzt vagy hatalmas vagyont jelent. Netán értékpapírokat, részvényeket, kötvényeket. A tőkés, aki ugye a tőkével foglalkozik, afféle szivarozó dúsgazdag figura, akinek több gyára, jachtja és kastélya van, mint nekünk lyuk a nadrágunkon. A szó igazi jelentése sokkal egyszerűbb, de sokkal érdekesebb.
A tőke olyan gazdasági jószágot (azaz bármiféle fizikai dolgot, amit adunk, veszünk, használunk) jelent, amit nem fogyasztás céljára gyártunk, hanem azért, hogy más dolgok gyártásához felhasználjuk. Tehát tőke minden eszköz, gép, szerszám, épület, teherautó és minden olyan dolog, amit valamely fogyasztható termék előállítása során használunk. Ez aztán gyűrűzik tovább, van olyan termelőeszköz, amit más termelőeszköz gyártására használunk. A termelés rétegei sokasodnak, ahogy a gazdaság modernizálódik. Csakhogy!
A tőkében az a feneség, hogy nem terem fán, hanem ugyanúgy elő kell állítani, mint a fogyasztási javakat. Tehát többet kell dolgozni, mint amennyit pusztán a fogyasztásunk fedezése érdekében kéne. A munkaóráink egy részét arra kell fordítani, hogy jobb szerszámokat gyártsunk. Ez a veszteség azonban később bőven meghálálja magát, mivel ha a szerszám kész, utána sokáig kevesebb munkával több terméket tudunk előállítani. Vagy még több szerszámot! Tehát a tőkefelhalmozás a fogyasztás komplett ellentéte. Nem a fogyasztás élénkíti a gazdaságot, hanem ellenkezőleg, a munka és a fogyasztás közötti különbség. Persze, nem akarjuk a fogyasztást abbahagyni, mivel végső soron arra megy ki az egész játék. Meg kell találni az egyensúlyt a jelen és a jövő között.”