Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Tényleg túl sok a kérdés? Örülnék annak, ha ma Magyarországon csak 19 súlyos problémával kellene szembenéznünk. Interjú.
„A múlt vasárnapi tüntetés egyes szónokai – Kész Zoltán és Bokros Lajos is – utóbb mintha nehezményezték volna, hogy a kezdeményezésről nem tudtak. Velük miért nem egyeztettek?
Mindenképpen szerettük volna elkerülni, hogy bárki »széttrollkodja« az ötletünket. A közelmúltban láttunk már példát arra, hogy egy népszavazási kezdeményezést miként lehet ellehetetleníteni, ennek pedig mindenképpen elejét akartuk venni. Ezért nyújtottuk be múlt pénteken szinte titokban az aláírásgyűjtő íveket a Nemzeti Választási Irodához.
Politológusok szerint túl sok a 19 kérdés, s úgy vélik, a felvetett témák többségénél hiányzik az emberek személyes érintettsége. Ezzel kapcsolatban utaltak a 2008-as »szociális« népszavazásra, amely azért lehetett sikeres, mert tandíjat vagy vizitdíjat senki nem akart fizetni.
Tényleg túl sok a kérdés? Örülnék annak, ha ma Magyarországon csak 19 súlyos problémával kellene szembenéznünk. Akinek pedig nem tetszik ez a csomag, kezdeményezzen más ügyekben népszavazást. A lehetőség senki elől nincs elzárva, és ha valaki más fontos témákban is referendumot akarna, mi civil szerveződésként készek vagyunk azt támogatni.
Azt az érvet azért nehéz figyelmen kívül hagyni, hogy a mostani kérdések sokak számára túl bonyolultak, nehezen értelmezhetők. Mindenképpen ilyen például az európai ügyészség felállítására vagy a zöldenergia hasznosítására vonatkozó felvetés.
Lehetséges, hogy túlbecsültük a választókat, és túlteng bennünk az értelmiségi sznobéria. Másfelől milyen alapon vonja kétségbe, hogy az emberek hajlandók gondolkodni? Benne van persze a pakliban, hogy mindez nem érdekel senkit. De ha nem próbálkozunk, soha nem derül ki, hogy tényleg van-e értelme egy ilyen kezdeményezésnek. Amúgy pedig meggyőződésem, hogy értelmes dolgokról kell végre társadalmi párbeszédet folytatni. Erre mi felkészültünk, és vannak elképzeléseink arra, miként lehet az első pillantásra nehezen értelmezhető kérdéseket is mindenki számára világossá tenni. Szerintem véget kell vetni a komcsizásnak, fasisztázásnak, nácizásnak vagy gecizésnek, mert az nézi le az embereket, aki azt gondolja, hogy ez kell nekik.”