Ha nem tudunk megegyezni az EU-val, megegyezünk egyes országokkal

2015. február 15. 15:32

Oroszország szemében önmagában imponáló, hogy Magyarország nem akar feloldódni az euroatlanti szolidaritásban és e szövetségi rendszeren belül is védi nemzeti szuverenitását. Interjú.

2015. február 15. 15:32
Szergej Mihejev
Magyar Nemzet

Maga az ukrán válság mennyire változtatta meg Moszkva külpolitikai prioritásait? Hol van ebben a gondolkodásban jelenleg Európa helye?

Az orosz gondolkodás nem egységes tömbként fogja fel az Európai Uniót. Egyes országokkal külön-külön építjük a kapcsolatainkat.

Erre mondják, hogy Moszkva igyekszik megosztani az EU-t.

S mi mit kezdjünk ezzel?! Ha ebben a megközelítésben ezt látják, ám legyen! Bírálóink eleve rossznak tartják már azt a tényt is, hogy Oroszország egyáltalán létezik. Nem tehetünk arról, hogy bármilyen, az orosz érdekeken alapuló külpolitikai koncepció alakul, az sosem jó Európa számára. Egy szó, mint száz, ha nem tudunk megegyezni az Európai Unióval, akkor megegyezünk egyes országokkal. Ez idáig járhatóbb útnak tűnik. De hadd kérdezzek vissza! Az ukrán válság rendezésére nem az Európai Unió képviselői, hanem a francia elnök és a német kancellár utaztak Moszkvába. Ezt akkor hová tegyük?! Lehet, hogy mégsem Oroszország osztja meg az EU-t?!

Ebből a képletből, Oroszország Európához való viszonyából aligha lehet kihagyni az Egyesült Államokat.

Hogy Amerika nem kevésbé osztja meg Európát, az biztos. Moszkva egyáltalán nem akar elszigetelődni, de eddig sem nagyon tudott mit kezdeni ezzel az Európai Uniónak nevezett politikai fenoménnal. Ráadásul az ukrán válság alaposan megtépázta a szemében Európa tekintélyét. Míg korábban önálló geopolitikai pólusként viszonyult hozzá, addig most világossá vált, hogy Európa nem önálló tényező, hanem automatikusan alárendeli magát Amerika szempontjainak, akaratának. Vazallus, amely képtelen felismerni a saját érdekeit. Érthető, ha Európának nem tetszenek Moszkva Ukrajnával kapcsolatos törekvései, az azonban már nem, hogy miért hangolja maga ellen Oroszországot. Saját érdekeiben ugyanis egy kiszámítható, partnernek tekinthető Oroszország állna. Úgy gondolom, ha Európa önálló lenne, akkor az ukrán válság nem fajul el idáig. Elég lett volna annyi, ha Magyarországhoz hasonlóan legalább felemeli a szavát ebben a kérdésben.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 98 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zoli atya
2015. február 16. 13:38
Oroszország Európa. Amerika nem Európa.
Tintamin
2015. február 16. 10:30
Oroszország majdnem kétszer akkora, mint a világ második legnagyobb állama, Kanada. Miért, könyörgöm, miért kell lerohanni a Krím-félszigetet, háborúzni Ukrajnával, a kis országokat vegzálni? Ez az arrogáns, surmó politika visszataszító, minden politikust milliárdokkal fizetnek le (finnek, szlovákok, osztrákok is szopják Putyin farkát, nemcsak mi). A Szovjetúnió óta nem változtak a ruszkik, miért hiszünk nekik????
BőröndÖdön
2015. február 16. 10:07
A fidesz vissza hozza a nyakunkra az oroszokat,ez nem hazaárulás??
ciprióta
2015. február 16. 03:37
Ukrajna soha többé nem fog feloldodni a régi posztorosz kulturában. Elegük lett egyszer és mindenkorra a pravoszláv tolvajokból, a nép legecizéséből, állati sorban tartásától. Ezt türni csak az echte oroszok képesek, biomasszaként és megtévesztett bárányként. Megértek a vágóhidra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!