Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Maga az Európai Bizottság sincs meggyőződve róla, hogy hosszú távon a trojka a legjobb megoldás
„Még maga az Európai Bizottság sincs meggyőződve róla, hogy hosszú távon a trojka a legjobb megoldás: a testület gazdaságért felelős tagja és a választási programjában maga Jean-Claude Juncker is pedzegette, hogy megszabadulhatnának tőle »a jövőben«. Úgy tűnik, ez a jövő nem túl közeli, legalábbis Margaritisz Szkinasz szóvivő elmondta, hogy most nincs ilyen terv, és emlékeztetett, hogy a lépéshez mind a tizenkilenc, eurót használó tagállamnak egyet kell érteni. Berlinben a kormány »nem látja szükségét« a trojka ejtésének, vagyis a görögöknek egyelőre nem érdemes reménykednie. A Handelsblatt úgy tudja, a németek azért egy kicsit nagyobb mozgásteret engednének.
A korábban szintén EU-IMF mentőövekre szoruló Spanyolország és Portugália kormánya nem akar engedékenykedni. Elég kényelmetlenül érezhetnék magukat, ha az általuk végigvitt megszorítások után most a görögök kedvezményeket csikarnának ki. Mindkét országban erős szélsőbaloldali pártok vannak, amelyeket igazolnának a Sziriza sikerei, és idén mindkettőben választásokat tartanak. (...)
Május végi határidővel számolnak a Szirizánál a megegyezésre, de ezzel van egy kis gond. Az aggódó betétesek egy része kivette a pénzét a görög bankokból, amelyek így egyre inkább az EKB-ra szorulnak a napi fizetőképességük biztosítására. A finn központi bank vezetője és az EKB alelnöke is figyelmeztetett: ha nincs mentőprogram, ez a lehetőség is ugrik. Az athéni kormány szerint az EU központi bankja ettől függetlenül megtehetné, hogy továbbra is nyújt kölcsönöket.”