A szegényeknek is lakniuk kell valahol
Svájcban a lakosságnak 57, Németországban 53, Szlovéniában 23, Csehországban 22 százaléka lakik bérlakásban, nálunk 9,9.
A kormány és a Magyar Nemzeti Bank a legjobb pillanatban forintosította a devizahiteleket.
„Akkor, amikor az Országgyűlés elfogadta a bankok elszámoltatása kapcsán a forintosítást, vele együtt a törlesztőrészletek és a kamatok csökkentését, szakértői számítások 25-30 százalékra tették a fizetési terhek lehetséges mérséklését. Számos »jogvédő«, Móricka-szervezet azóta is firtatja a mentőcsomag szükségességét. Pedig csak elég rápillantani a friss árfolyamokra! Hol tartana egy átlagos lakáshiteles törlesztőrészlet 310-es svájci frank mellett? Szó se róla, a devizaalapú autóhitelesek, személyi kölcsönnel rendelkezők most tényleg ráfaragtak, de a probléma már nem rendszerszintű.
Amennyiben ugyanis a kormány és a Magyar Nemzeti Bank nem hozza meg tavaly ősszel a forintosítási verdiktjét, és tovább görgeti a problémát, jelenleg a jegybanknak valószínűleg azzal kellene törődnie, hogyan állítja helyre Magyarország pénzügyi stabilitását. Tudniillik forintban számolva a négyezermilliárd forintos állomány húsz százalékos megugrása már súlyos kockázati tényező lenne hazánkban. Most pedig »pusztán« az a gond – persze ez sem lebecsülendő –, hogy az autóhitelesek esetében hatvanmilliárd forinttal nőtt meg a kölcsönök állománya.
Mi sem jellemzi jobban a kialakult helyzetet, mint egy piaci megfigyelő Reutersnek adott nyilatkozata: »Isten velünk van.« A szakértő röviden így tömörítette a magyar jelzáloghitelesek szituációját, akiknek a tavaly novemberben elindított forintosításnak köszönhetően ugyanis már nem kell, hogy fájjon a fejük a mostani frankerősödés miatt. Más országok frankhitelesei nem ilyen szerencsések: Lengyelországban megnőtt egy devizahiteles csomag bevezetésének esélye. (...)
Amit tehát most, a devizapiaci vérengzés idején nyugodtan elkönyvelhetünk az az, hogy nagyjából sikerült kikerülni annak hatálya alól. Nota bene: pont ezek a friss fejlemények mutatják azt, mennyire sérülékenyek is vagyunk.”