„Várady Zsolt szorgalmazza az önálló, aktív emberek mozgalmát, és elutasítja a paternalista államot. De azt kéri számon, hogy az elmúlt 25 évben a pártok miért nem tettek többet az emberek neveléséért. Azaz a paternalista állam helyett paternalista pártokat szeretne.
Nos nem, kedves Várady Zsolt. Ha te csak odáig jutsz el, hogy a kormány helyett a pártoknak kell megmondani az emberek, hogy legyenek már aktívak, ha az emberek helyett a pártok fognak gondolkodni, akkor az még ugyanaz a paternalizmus. A valóban önálló, önállóan gondolkodni képes embereket nem a pártok fogják önállóságra nevelni, hanem maguktól aktivizálódnak, szerveződnek. Erre vagy megérnek, vagy eljutnak odáig, vagy jön belülről az igény, vagy nem lehet kívülről erőltetni.
Az emberek aktivizálódása egyébként egy parlamentális demokráciában mindenképpen pártokban csúcsosul, tehát vagy kiállnak valahány ellenzéki párt mellett, vagy alapítanak újakat.
Az, hogy az elmúlt 25 évben a szavazók egyre passzívabbak lettek, és egyre kevesebbet törődtek a közügyekkel, az csak és kizárólag a szavazók hibája. az elégedetlenség náluk nem aktivitást váltott ki, hanem passzivitásba menekültek. És ennek eredménye az, hogy a 25 év végére a második legrosszabb pártnak, a Fidesznek adtak kétharmadot. Ennél már csak az lenne rosszabb, ha a Jobbiknak adnának legközelebb. Mivel ez egy valós veszély, ez ellen is küzdeni kell.
A civil ellenzék legnagyobb dilemmája mutatkozik meg Várady Zsolt önellentmondásában. A civil mozgalmak legnagyobb dilemmája ma az, hogy »elmúlt 25 éveznek«, vagy az ellenzéki pártokhoz közelebb állnak. Ezt Várady Zsoltnak is el kell döntenie.”