Számunkra az is tanulságos, hogy milyen rövid idő alatt térdre lehet kényszeríteni egy olyan hatalmas gazdaságot, mint az orosz. Ijesztő szembesülni azzal, milyen kicsi a mozgásterünk.
„Moszkva megleckéztetése sokba kerül az EU-nak is, hiába, az alapértékek védelméért meg kell küzdeni, még akkor is, ha ezt az álláspontot sok uniós polgár nem tette egészen magáévá. Európa ugyanis Oroszországba évi 120 milliárd dollár értékben exportált, a legnagyobb értékben a franciák, a németek és az olaszok (ezért is érthetetlen, miért rajtunk kérik számon azt, ami más, velünk elvileg egyenrangú tagállamnak megengedett). Így például ugrottak a francia fegyverüzletek, az olasz energiaóriás, az ENI is elvesztette a Déli Áramlat közös építésének lehetőségét, s a finn–orosz atomerőmű terve is áll. Most már az oroszellenes balti államok is szűkölnek, mert Moszkvától függhet az éves gazdasági teljesítményük 10-14 százaléka. És sajnos mi is érezzük az »európai értékek« súlyát: lejtőre került a forint, tegnap már a 315-ös szintet is elérte az euróval szemben, esett a budapesti értéktőzsde, és kevesebbet érnek a magyar vállalatok részvényei, különösen az orosz kapcsolatokkal rendelkező cégeké.
Egyre jobban kirajzolódik, hogy Oroszország teljes gazdasági összeomlása senkinek nem áll érdekében, mert ezen a történeten eddig is mindkét fél csak veszített, és a java még hátravan. Számunkra az is tanulságos, hogy milyen rövid idő alatt térdre lehet kényszeríteni egy olyan hatalmas gazdaságot, mint az orosz.
Ijesztő szembesülni azzal, milyen kicsi a mozgásterünk.”