Megreccsent Oroszország: a putyini modell vége?

2014. december 18. 12:49

Döbbenetes látni: az atlanti világnak és a közel-keleti szövetségesnek elég volt a kisujját mozdítania, és megroggyan az olaj- és egyéb fegyverzetével kérkedő, Ukrajnából falatozó Oroszország.

2014. december 18. 12:49
Rajcsányi Gellért
Mandiner

Beszakadó rubel, összeomló költségvetés, menekülő tőke, lefújt Déli Áramlat, infláció, áruhiány, pánik: pár nap alatt megrendült az elemzések illiberális sztárja, Oroszország. Pár nap múlva lesz a 15. évfordulója annak, hogy Vlagyimir Putyin először Oroszország elnöke lett, de e másfél évtized végére a keleti óriás oda jutott, ahonnan a kilencvenes évek végén elindult: mély, strukturális válságba. Megbukott a putyini modell?

Már csak azért is fontos ezt a kérdést feltenni, mert amíg az ezredforduló előtt több évtizedes hanyatlás, a Szovjetunió és az egész kommunista blokk összeomlása, a jelcini időszak vadkapitalista anarchiája vezetett az orosz csődhöz; a kétezres években a világgazdaság pénzbősége és az energiahordozók iránti, sokáig kimagasló kereslet óriási lehetőségeket adott Oroszországnak, hogy okos politikával hosszú távon fenntartható fejlődést biztosítson magának. Ehhez képest Oroszország ebben a pillanatban pont azt bizonyítja, hogy elherdálta a lehetőségeit: gyengeség, fenntarthatatlanság és a nemzetközi folyamatoknak való drámai kiszolgáltatottság jellemzi 2014 Oroszországát.

*

Tudjuk, Magyarországon (és a világban sokfelé) tömegek rajonganak a putyini modellért, és Oroszországban látják a „hanyatló” Nyugat felemelkedő ellenfelét, a jövő csillagát. Az idei hírek alapján hazánk kormányzatától sem állt messze a gondolat. Pedig elegendő csak annyit tenni, hogy összevetjük a nyugati világ, az Egyesült Államok, az európai nagyhatalmak, az EU egész tömbjének az alapvető gazdasági és társadalmi adatait, jellemzőit, folyamatait Oroszországgal. A meccs tulajdonképpen itt el is dől. Természetesen a nyugati világnak is vannak mély, alapvető problémái − ezen belül is inkább Európának, lásd a demográfia alakulását és a jóléti rendszerek fenntarthatatlanságát −; de Oroszországot, annak fejlettségét, jövőképességét így sem lehetett egy lapon említeni a Nyugat állapotával és lehetőségeivel. Az év elején összegyűjtöttem néhány alapvető, összehasonlítható adatot: látható, egyszerűen nem egy ligában játszanak a most sajnálatos konfliktusba keveredett felek; s a Nyugat az, melynek minden téren jóval nagyobb tartalékai vannak Oroszországhoz képest.

Hogy mije van Oroszországnak? Olaja, gáza − és sok-sok atomfegyvere. Hogy más nincs a tarsolyában, hogy az elmúlt szerencsés másfél évtizedben nem sikerült több lábra állnia, stabilabb alapokra építkeznie, azt pont az elmúlt napok eseményei mutatják. Azzal, hogy exportbevételeinek kétharmadát, költségvetésének felét az olaj- és gázeladások biztosítják, Oroszország ezen a téren nem látszik többnek egy egydimenziós olajsejkségnél.

Ugyan tisztában voltam az alapvető geopolitikai jellemzőkkel, de így is döbbenetes volt látni azt, hogy elég csak a szaúdiaknak pár hónapig nem csökkenteni az olajtermelésüket, és Oroszország térdre esik. Elég csak korlátozott gazdasági szankciókat hoznia a Nyugatnak, és az orosz gazdaság levegő után kapkod. Ha a nagy összképet nézzük: az atlanti világnak és a közel-keleti szövetségesnek elég volt a kisujját mozdítania, és megroggyan az olaj- és egyéb fegyverzetével kérkedő, Ukrajnából falatozó Oroszország.

A globalizált világ és annak intézményei, mechanizmusai ellenálltak és visszalőttek a régi vágású nagyhatalomként viselkedő, kardcsörtető Oroszországra − és Moszkva húzta a rövidebbet.

*

De nem érdemes triumfálni, még Oroszország megveszekedett ellenfeleinek sem. A jelen helyzet senkinek sem jó. Kicsi, nyitott, kitett gazdaságként mi is megérezzük az orosz megreccsenést. A gazdasági bizonytalanság, egy nagyhatalom megdőlése dominóhatást válthat ki a világgazdaságban. Az alacsony olajárnak megvannak a maga pozitív hozadékai, de negatív hatásaival is számolni kell. És ha hallgatunk a történelem leckéire, tudjuk, hogy egy militáns hatalom hogyan reagálhat a belső meggyengülésre: háborúval.

Nem tudom eleget ismételni: rendkívül szerencsések vagyunk, hogy immár a második, harmadik nemzedék nő fel úgy Európában, hogy nem kellett háborút átélnie. Európai békénk − és az ezzel biztosítható szabadság, növekedés, nyitottság, prosperitás − a legfontosabb megőrzendő értékünk. Nagyon remélem, hogy sem Oroszország, sem ellenfelei (főleg az Egyesült Államok) nem gondolkodik a konfliktus további szításában, az érdekellentét katonai megoldásában. Egy esetleges nyílt ukrajnai háború kirobbantóját történelmi felelősség terhelné. A jelenlegi szituációban győztesnek látszó, sőt, a közeljövőben a nemzetközi hatalmát az eddiginél is jobban kiterjeszteni képes Egyesült Államoknak is mértéktartást kell tanúsítania: nem lehet Oroszországot hermetikusan körülbástyázni, teljes mértékben sarokba szorítani, mert az a robbanáspont felé viszi el a konfliktust.

A most meggyengült Oroszországot nem kell − és nyilvánvalóan nem is lehet − véglegesen legyőzni. Ez nem is lehet senki célja. Senkinek nem érdeke zéró összegű játszmában gondolkodnia. Reméljük, hogy 2015 a kibillent orosz-nyugati viszonyok békés helyreállításáról, és nem a konfliktus további eszkalálódásáról fog szólni. Globalizált világunkban csak a stabilitás, a párbeszéd, a nyitottság, az együttműködés, a békés megoldások választása a jövőképes út. Ha valaki, hát most Oroszország tanulja meg a maga kárán, milyen az, ha valaki a 21. században felrúgja ezt a konszenzust.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 323 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tas0125
2014. december 20. 18:07
@tevevanegypupu Hát Önnek végre telibe találta, mi az ami igazán fáj (árt) az országnak. Egy miniszter vett egy jó helyen egy feltételően egy jó háznak a tetőterét a fiának, most tudott olcsón venni.(Gyurcsányék verték le az árakat, ország szerte, hány mllió volt az?) A 90-es évek első felében, az a ház típusnál (KKV)nem tudtak még anyagok, illetve nem bejárt szendvics szerkezeteket, szakszerű kivitellel időt állóan elkészíteni. A lakás ára legdrágább a telekrész. A ház összességben nem VB. Egy Másik hasonló felsővez, vettek a feleség részéről egy Jó kiállású házat, másod lakásnak. 25 év tehetős fizetéssel+meglévő eladóval, szintén ár alatti árban. Persze fogják ki, mire nem lesznek miniszterek, mikor már újra felmegy az ára. Hajjaj, abban a házsorban van még 35 db, főváros össz telepében cca. 2500 db. Azok miből vették? Uff...
Szorgos Lajhár
2014. december 19. 15:53
Putyinnak egy harmadik lehetősége is volna, ez erőszakos ufgyan, de néhány KGB/GRU/Specnaz-emberrel végre lehetne hajtani. Ha megtenné, nemcsak mi, magyarok, hanem az emberiség jó részének is minimum hagymakupolás székesegyházat kellene hálából építenie, Vlagyimir Vlagyimirovics carrarai márvány emlékművéről nem is szólva. (Avagy én is láttam elég hollywoodi filmet.)
Feledi
2014. december 19. 10:06
A dolgozat minden szavával egyetértek.
basatu
2014. december 19. 10:02
Fiú honnan szeded a hülyeségeidet? Oroszországnak óriási devizatartalékai és óriási devizabevételei vannak.Ugyan a nyugat összpontosított támadást indított a rubel ellen,de Putyin rendet vágott a bankvezérek soraiban,és ennek is meglesz az eredménye.Oroszországban nincs áruhiány,viszont az uniós és USA terméket eltűntek a polcokról,hisz Putyin tiltotta le azokat,vannak más termékek helyettük.Ebben az évben már kétszer emelték a nyugdíjakat,az orosz külker mérleg pozitív,és Putyin óriási pénzeket pumpál az orosz gazdaságba.Az orosz ipar,főképpen a hadiipar gőzerővel termel és exportál,vannak olyan orosz hadiipari cégek amelyek 30%-kal növelték exportjukat,az oroszok 4 milió tonna gabonát exportáltak az arab államokba.Épül Kína az új nagy kapacitású orosz energia vezeték,ugyan ez van folyamatban Észak -Koreám át Dél-Korea felé is.Ukrajnából minden importot kizártak és és roham léptekkel építik ki az új orosz gyárakat.Tehát Oroszország nem falatozik Ukrajnából,nincs is mit,az Ukránok,fáznak és éheznek,az unió nem tud nekik évi 25 milliárd euró támogatást adni,30%ot zuhant az ukrán gazdaság,óriási az infláció,a nyomor,menekülnek az Ukránok. Az unió gazdasága megzuhant,stagnál,és a kieső orosz import túltermelési válságot idézett elő.már az unió gépkocsi gyártói is megérezték az orosz válasz erejét hisz a Seat,kénytelen volt kivonulni Oroszországból,és az Opel gyárbezárásra kényszerült Németországban.Az unió mezőgazdasága is nehéz helyzetbe került az orosz válaszcsapások következtében és nincs pénze az uniónak kompenzálni a veszteséges gazdákat.Megjelent a Kínai és Indiai tőke Oroszországban,tehát egyértelműen sikeres Oroszország keleti nyitása.Javallom hogy utazz ki és töröld meg a szemüvegedet és ne írj marhaságokat,mert minden ki hülyének néz téged.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!