Auf wiedersehen: napokon belül széteshet a német kormánykoalíció
Olaf Scholz sorozatos csúcstalálkozókat szervez koalíciós partnereivel a kormány megmentése érdekében.
Ahhoz, hogy egy állam Magyarország politikai és gazdasági szövetségese legyen, nem szükséges, hogy nagykövetét „Jóbarátnak” hívják. Elég az is, ha maga az ország barátként viselkedik.
„A gazdasági együttműködés színterei is hosszan sorolhatóak. Még ha az elmúlt években a magyar nemzeti érdekek ütköztek is a német vállalati érdekekkel, a számok magukért beszélnek. Egyrészt a magyar állam 2010 óta számos német tulajdonú, stratégiailag fontos vállalatot vásárolt meg (államosításról szó sem volt), legyen szó a kormányzati informatikai gerinchálózatról, az ukrán válság miatt felértékelődött gáztározókról vagy legutóbb a bajorok által eladott MKB Bankról. A német cégek 300 ezer magyarnak adnak munkát és hazánk külkereskedelmi forgalmának negyede Németországgal bonyolódik.
A fentieknél vitatottabb a magyar és a német politikai kapcsolatok helyzete. Itt szokása a balliberális oldalnak elhidegülésről, vitákról értekeznie. A személyes kapcsolatok azonban nem lehetnek olyan rosszak, ha Orbán Viktor újraválasztása után felkereste Merkelt Berlinben és a német kancellárasszony a hírek szerint jövő februárban Magyarországra látogat. A bajor és a magyar miniszterelnök közös interjúja nem a magyar, hanem inkább a német sajtószabadság korlátaira hívta fel a figyelmet, Edmund Stoiber volt bajor kormányfő pedig a hírek szerint számos kérdésben közvetít a magyar és a német felek között. Az i-re a pontot pedig Helmut Kohl tette fel, amikor kijelentette, hogy Orbán Viktor nagy európai. A politikai elhidegülésbe ilyen meleg szavak nem férnek bele. Nehéz időkben az ilyen szoros kapcsolatok és barátságok pedig sokat számítanak. Germany is our Good Friend.”