„Aztán ott van a »hideg zuhany« is. Ilyenkor heteken keresztül fogcsikorgató hideggel kínozzák a delikvenst, nem bonyolult dolog, egyszerűen lenyomják a klímát. Persze használták magát a jeges vizet is, ha az illető vallott, kapott meleget. Ez egyes vallatók szerint kimondottan humánus módszer volt, meg amúgy is relatív, hogy mi hideg és mi nem… Azzal meg szinte a dohányzó rabosítottak kedvében jártak, amikor hosszú percekig folyamatosan füstöt fújtak az arcukba.
Mindannyian hallottunk róla, hogy ilyesmi előfordult a 2001. szeptember 11-i rémálom után. Természetesen nem az Egyesült Államok területén, ahol tombolnak az emberi jogok, hanem a hírszerző szervezetek külföldi börtöneiben, ahol nem érvényes a szép és tiszta amerikai törvény – csak mellesleg jegyezzük meg, hogy tizennégy »megerősített vallatási technika« a washingtoni igazságügyi minisztérium szerint odahaza is engedélyezett, ott, ahol az alkotmány negyedik és az ötödik kiegészítése elméletben tilt minden kínzásfélét.
Hallottunk Guantánamóról, az iraki Abu Ghraib börtönről, számos európai és ázsiai intézményről. De valljuk meg, volt pillanat, amikor azt gondoltuk, terroristák, minek robbantgatnak, megérdemlik. Igaz, biztos volt ártatlan, de hát ahol gyalulnak, ott ugye van forgács is, meg egyébként sem rokonunk vagy ismerősünk egyik sem… Meg hát ugye ezek nyilván egyedi, kivételes esetek.
Nos, tegnap kiderült, hogy nincs így. Enyhén szólva nincs így.
A szenátusi jelentés kerek 6300 oldalon számol be a kínzásokról, a várhatóan nyilvánosságra kerülő kivonat is 480 A4-es lapot számlál. Ennyi szépirodalomból sem kevés, száraz tényekből viszont rettenetesen, elrettentően sok. (…)
Magyarország egyébként az Egyesült Államokhoz hasonlóan aláírta az ENSZ kínzást tiltó egyezményét. Sőt, mi idén novemberben szignáltunk egy másik dokumentumot is, amely a nácizmus dicsőí-tése elleni harcról szól. Az egyezményt három ország nem írta alá: Kanada, Ukrajna és igen, az Amerikai Egyesült Államok. Ez utóbbin a jó John McCain szenátor is eltöprenghetne egyébként, mielőtt Budapesten kezd antifasiszta harcba. Elgondolkozhatnának a Fehér Házban is, hogy mennyire vannak összhangban magasztos, szép és követendő elveik a gyakorlattal. Arról, hogy a szabályok nem a »kicsik« megregulázására, hanem a »nagyok« kordában tartására is születtek. Arról, hogy a „tiszta kínzás«, a »vízbe fojtás imitálása« nem lehet követendő módszer sem a jog, sem az erkölcs szerint. Sem egyes emberek, sem független államok esetében.”