Donald Trump felszólította Putyint a háború befejezésére
Az amerikai elnök szerint már nagyon közel egy találkozó az orosz elnökkel.
A magyar kormány reakciója a Nyugatról jövő kritikákkal szemben következetesen az volt, hogy ezek a bírálatok világnézeti ihletésűek, és csak az európai, illetve amerikai baloldaltól származnak.
„Az amerikai politikai vitákban a republikánusok képviselik az individuális szabadságjogokat a növekvő államhatalommal szemben. A törvényesen szerzett magántulajdon és ebből következően a szerződés szentsége, a korlátozott állam, a fékek és ellensúlyok kifinomult rendszere, a hatalmi ágak szétválása, a sajtó és a szólásszabadság olyan értékek, amelyek a republikánusoknál magasabb prioritást élveznek, mint a demokratáknál, akik ezekben a kérdésekben gyakran hajlamosak pragmatikusabbak lenni külpolitikai vonatkozásban.
Az olyan kelet-európai autokratáknak, mint Putyin, Orbán és társai tulajdonképpen szerencséjük volt az utóbbi két amerikai elnökválasztással. Egy McCain- vagy Romney-adminisztráció kevésbé tolerálta volna Orbánék korrupciós ügyeit és Nyugat-ellenességét. (…)
Persze, vannak világnézeti különbségek. De ezek nem a jelenlegi amerikai adminisztráció és a magyar kormány között van, hanem a nyugati gondolat és a kelet felé gravitáló orbáni maffiaállam között vannak. Mindez része egy régi, az emberiséggel szinte egyidős vitának: a meritokrácia és kleptokráciaközötti különbségnek. Ebben a vitában a maratóni csata óta a Nyugat – nem feltétlenül földrajzi értelemben véve – képviselte a meritokráciát (tehát az arra érdemesek hatalomgyakorlását) a hatalomközpontosító kleptokráciával (tehát a politikai hatalommá szerveződött tolvajlással) szemben.”