Mint megalapozatlant, elutasította John McCain szenátornak a magyar kormányfővel szemben megfogalmazott „megmagyarázhatatlan sértését”, valamint bírálta az amerikai kormánynak és médiának a Magyarországgal kapcsolatos felületességét pénteken Washingtonban, az Amerikai Magyar Koalíció (HAC) éves Mikulás-gálavacsoráján Maximilian Teleki, a szervezet elnöke.
„Tényleg? Tényleg?” - tette fel a kérdést Teleki McCain azon kijelentésével kapcsolatban, amelyben a szenátor olyan „újfasiszta diktátorként” jellemezte Orbán Viktort, aki szerinte „ágyba bújik Vlagyimir Putyinnal”. A HAC elnöke szerint az arizonai honatyának az ezt követően kiadott közleményében – amely tele volt „hiperbolikus magyarellenes általánosságokkal” – egyetlen olyan tény sem volt, amely alátámasztotta volna „a megmagyarázhatatlan sértést”.
Idézte a The New York Times riporterének, David Aldemannak egy 30 évvel ezelőtti kijelentését, amely szerint a politikusok és a kormányzati szervek nem megbízható források annak megállapítására, hogy valahol megsértik-e az emberi jogokat. Szerinte az igazi próba az, ha megkérdezik azokat, akik érintettek az adott emberi jogi helyzetben: ha közülük elegen állítják azt, hogy áldozatok és megsértették az emberi jogaikat, akkor azokat valóban megsértették, ha nem, akkor nem.
Teleki rámutatott, hogy „az örök szkeptikus magyar választói testület szabad és tisztességes választásokon egyedül az elmúlt évben három alkalommal is túlnyomó többséggel szavaztak az Orbán-kormány támogatására”. „Kik vagyunk mi az Egyesült Államokban, hogy felülbíráljuk a demokratikus folyamatokat? A mi bölcsességünk vajon valóban hatálytalanítja a közvetlenül érintett nép akaratát? Mi igazolja hazám, az Egyesült Államok arroganciáját?” – kérdezte Teleki.
A HAC elnöke kijelentette, hogy amerikaiként „mélyen szégyelli magát” az amerikai média és politikai establishment „felületessége és kórus-mentalitása” miatt. Emlékeztetett rá, hogy 40 éve az amerikaiak hasonlóképpen kínos helyzetbe kerültek, amikor „a külügyminisztériumi, média- és kormányzati biztatócsapatuk” Nicolae Ceausescu román diktátort „a saját útját járó függetlennek”, Amerika „legközelebbi kelet-európai barátjának és szövetségesének” nevezte.