Hivatalos: Gyurcsány emberének áll Tarjányi Péter
A biztonságpolitikai szakértő közösségi oldalán jelentette be a hírt.
A nyilvánvaló, bár Kocsis Mátét feltehetően ebben az esetben sem különösebben érdeklő alkotmányossági problémák mellett az elképzelés kapcsán többmilliárdos éves költséggel is számolni kell.
„Ötletként (vagy inkább politikai kommunikációs fogásként) ugyanakkor máshol is felmerült már a kötelező drogteszt, a britek még Tony Blair felvetése alapján egy pilot projektig jutottak, az ausztrálok meg kiszámolták, hogy mennyibe kerülne, majd nem vezették be. A brit magániskolák többsége amúgy végez teszteket, de csak droghasználat gyanúja esetén.
Fontos még, hogy ezeket a programokat általában – a teszt tényéből valamilyen hatékonysággal kétségtelenül fakadó megelőzés mellett – arra szánják, hogy a megbukott gyerekek utóellenőrzésével, függésük esetén rehabilitációjukkal segítséget nyújtsanak, amit viszonylag nehéz összehangolni azzal, hogy itthon a fogyasztót is büntetik, azaz a teszten megbukott 14 év feletti gyerekeket büntetőeljárás fenyegetné. Ez így azért nem pont ugyanaz a tét, és nem is ugyanaz a bizalmi viszony, mint amit az amerikai tinifilmekben látunk.
Egy biztos: a nyilvánvaló, bár Kocsis Mátét feltehetően ebben az esetben sem különösebben érdeklő alkotmányossági problémák mellett az elképzelés kapcsán többmilliárdos éves költséggel is számolni kell. Ezt a pénzt természetesen a bentlakásos egyházi iskolában lakó 12 éves bakfisok tesztelése helyett jóval hatékonyabban el lehetne költeni akár prevencióra, akár a drogkínálatot csökkentő felderítésre, akár a leszakadó vagy amúgy kiemelten veszélyeztetett gyerekeknek szánt célzott programokra. Ez azonban csak akkor számítana, hogyha Kocsis komolyan be akarna vezetni olyan intézkedéseket, amelyek – akár célzott állami drogteszt programokkal is – valóban hatékonyak lehetnek a drogprobléma kezeléseben. Ilyen szándékot azonban a javaslat nem mutat.”