Mélyül az LMP válsága: a teljes Vas vármegyei elnökség elhagyta a pártot
Az elmúlt hónapokban sorra hagyták el a pártot legismertebb politikusai.
Nem pártot és nem ernyőszervezetet kell csinálni, hanem single issue [egy ügyre koncentráló] mozgalmak hálózatát létrehozni, amiben ezek a mozgalmak segítik egymást. Interjú.
„A mostani történések azért némiképp emlékeztetnek az előző ciklus elejéhez. Akkor is több olyan intézkedés volt - médiatörvény, alaptörvény, felsőoktatási törvény -, amiért több nagy tüntetés szerveződött, aztán a ciklus második felére elhalt a lendület. A mostani események pedig olyan szempontból súlytalanok, hogy négy év múlva lesznek választások, belefér a Fidesznek, hogy veszítsen a népszerűségéből.
Nekünk viszont hatalmas a tét, mert láttuk, hogy az előző ciklusban milyen hibákat követtek el az ellenzéki mozgalmak, és nekünk nem szabad ugyanezeket elkövetni. Meg kell nézni, hogy mik azok a stratégiák, melyekkel életben lehet tartani az ellenállás szövetét, egy olyan hálózatot, ami nem egypólusú.
Mik voltak a hibák?
Mindenkinél más és más, de kezdeném az LMP-vel, mert az is a civil mozgalmakból nőtt ki. Rendszerkonformmá vált a parlamenten belül, a szakadás sem tett jót neki, de nem ez volt vele a legnagyobb baj.
Hogy érti, hogy rendszerkonform? Hiszen igyekezett távolságot tartani a baloldaltól is, ráadásul kormányon sem voltak még.
Úgy értem, hogy az LMP beleült a politikai rendszerbe, és nem tudott kijönni abból a minipárti státuszból, amibe került. Nem hozott új nyelvezetet, nem újította meg a politikát, bár vannak eredményei. Például az, hogy a korrupciós tematika bekerült a közbeszédbe.
És mi volt a baj a többiekkel?
A Millánál az volt a probléma, hogy sokféle ember tömörült egy ernyőszervezetbe, és lényegében annyit csináltak, hogy nemzeti ünnepeken tüntettek. Nem alakult folyamatos jelenlétté, mozgalommá. A Szolidaritásnál azt láttam, hogy a szervezeti központosítás okozott a problémákat, de a Hallgatói Hálózat is túl sok dologgal foglalkozott már a végén.
Ezzel szemben most?
Nem pártot és nem ernyőszervezetet kell csinálni, hanem single issue [egy ügyre koncentráló] mozgalmak hálózatát létrehozni, amiben ezek a mozgalmak segítik egymást. Ezek a mozgalmak csak egy-egy ügyet képviselnek, azokban tűpontosan céloznak, és saját területükön áttörést tudnak elérni.”