Miért gazdagodnak a politikusok?

2014. november 20. 10:54

A kérdésre, vajon mi az oka, hogy a politika szereplői gyorsabban gazdagodnak, mint az átlagember, a válasz összetett.

2014. november 20. 10:54
Marosán György
hvg.hu

De vajon miként viselkednek a machiavellisták, ha pénzzel kerülnek kapcsolatba – ezt elemezték az elmúlt hónapban publikált cikkükben magyar kutatók. (Bereczkei Tamás et. al.: Machiavellisták: ügyes döntéshozók. 2014. Magyar Pszichológiai Szemle. 69. 2/1. 337-362.) A kísérlet során az agyba is »bepillantva« – nemzetközi mércével is jelentős – új eredmények születtek. A vizsgálatban a társas viszonyok elemzésére kifejlesztett ún. bizalmi játék egy változatát használták. Ebben a játékban az egyik személy (a befektető) 1000 Ft-ot kapott, amiből, szabadon eldönthette, mennyit ad át egy általa ismeretlen résztvevőnek (a meghatalmazottnak). Az átadott pénzt a játékvezető megháromszorozta, majd a meghatalmazott eldönthette, hogy az így megnövelt pénzéből mennyit ad vissza az őt kedvezményező befektetőnek. Világos, hogy az efféle játékokban – mint az életben mindenütt – előbukkant a mohóság és az önzés motívuma (minél kevesebbet átadni a sajátból!), illetve az együttműködés és bizalom ösztöne (lehetővé tenni és viszonozni a visszatérítést!). Az ilyen helyzetekben a különféle emberek különféleképpen döntenek, ezért is alkalmas arra, hogy teszteljük a politika machiavellistáinak viselkedését.

Az eredmények elgondolkoztatók: míg a kevéssé machiavellisták befektetőként az 1000 Ft-ból átlagosan 550-et ajánlottak fel, addig a magas Mach-számmal rendelkezők csupán 330 Ft-ot. Ugyanakkor a befektetők hozzájárulásából – meghatalmazottként – az alacsony machosok 230 Ft-ot osztottak vissza, a magas machosok viszont alig 153 Ft-ot engedtek át az őket korábban kedvezményezőknek. Összességében a gyengén machiavellisták nyeresége a játék végén csaknem 2000 Ft-al elmaradt a magas machosokétól. A kutatók úgy találták, hogy az erős machiavellisták »elrejtik önző indítékaikat, és altruizmust színlelnek mások jelenlétében, de szigorúan önérdek-érvényesítővé válnak, amikor a helyzet ezt teszi lehetővé«.

A vizsgálat tehát alátámasztotta a machiavellistákról korábban kialakult képet: másoknál jobban képesek kihasználni a számukra kedvező lehetőségeket, kevésbé éreznek gátlást, amikor szabályokat áthágnak. Szeretik az olyan helyzeteket, amikor nem átlátható szabályok között lehet lavírozgatni, és másoknál jobban figyelik a többiek korábbi viselkedését. Emlékezetük azonban »szelektív«: érdeksérelmeiket örökre megjegyzik, míg jótevőikről hamar elfelejtkeznek. Állandóan és érzelemmentesen »monitorozzák« mások viselkedését, és azonnal »lereagálják« a változását. Ez az oka, hogy – egyéb »toxikus« tulajdonságaik: a nárcisztikusság és a paranoia ellenére – az átlagembereknél sikeresebbek a társas kapcsolatban. A következmény: a gazdaságban és a politikában is éppen a machiavellisták választódnak ki vezetőként. Lehet, a hétköznapi ember ösztönösen elutasítja a »machiavellista« viselkedést, mivel azonban meggyőzőbbnek látja őket a vezetői versenyben, éppen az ő szavazataival a vezetői posztok többségét »megszállják«.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 49 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Peter8811
2014. november 20. 18:16
"Holnaptól lövünk" Marosán György 1956 október 25 "Azt kérdezik az elvtársak kihívta be az oroszokat? Hát én!" Marosán György 1956 November 7. Ezen az alapon Adolf Hitler fia is oszthatná itt az észt.
Akitlosz
2014. november 20. 17:37
"Világos, hogy az efféle játékokban – mint az életben mindenütt – előbukkant a mohóság és az önzés motívuma (minél kevesebbet átadni a sajátból!), illetve az együttműködés és bizalom ösztöne (lehetővé tenni és viszonozni a visszatérítést!)." Szerintem ez inkább élettapasztalat, semmint személyiségfüggő. Akit már 3 csaló átvert ő kevésbé valószínű, hogy bizalomból csak úgy odaadogatja a pénzét negyedszerre is ismeretlennek. Míg akinek nincsenek kellemetlen tapasztalatai még az életében, még nem volt sértett, ő jobban megbízik ismeretlenben is. Ami a legfontosabb tanulság, hogy az csak játék volt és nem a valóság. Azaz ha az a játékszabály, hogy oda kell adni a pénz egy részét ismeretlennek, akkor odaadják, de ebből semmilyen mértékben nem következik az, hogy az életben is ugyanígy viselkednének.
Akitlosz
2014. november 20. 17:09
Mert közpénzt lopnak. Aki ott áll a húsosfazék mellett ő több húshoz jut, mint aki a közelébe sem fér. Szóval nem összetett a válasz.
1120
2014. november 20. 15:21
"Miért gazdagodnak a politikusok?" Az még hagyján...de egyesek emberre lövetnek - mint az apád.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!