„Vállalásaikat egyetlen oldalon foglalták össze a pályázatban. Ezzel sincs gond?
Hány oldalon kellett volna?
Nem tudjuk, a kérdés az: ha felkészültek és van stratégiájuk, miért nem írták bele a pályázatban.
Persze, hogy van stratégia. Egy évig készültünk a feladatra. Az, hogy rövid, általános vállalások vannak a pályázatban, részben azért van, mert bizonyos dolgoknak a feladat természetéből fakadóan nem szabad nyilvánosságra kerülniük. Másrészt amerikai partnerrel dolgozunk, akinek szintén megvannak az érdekei. (…)
Másrészt kemény állításokat, amelyek szerint burjánzik a korrupció a kormányban.
A konkrét ügyekhez, ha vannak, nem kaptunk segítséget tőlük. Ahhoz, hogy általában lekorruptoznak, nem lehet viszonyulni. Az EU-ban huszonhatodikak vagyunk korrupció tekintetében, és semmivel nem korruptabb ma az ország, mint korábban volt. A támadások hátterében amerikai gazdasági érdekek állnak – nem csak szerintünk, számos republikánus amerikai barátunk szerint is. Ezeket össze lehet kapcsolni a demokrata vezetés követelményeivel, mert tény, hogy az itthoni nem olyan demokrácia, amilyet az amerikai demokraták, liberálisok szeretnének. (…)
Ha rajtam múlna, nyilvánosságra hoznám, hogy 2010 előtt kik, hány kifizetőhelyen és mennyiért végeztek hasonló munkát, mint ma a Századvég, esetleg – szemben velük – teljesítés nélkül.
Tegye meg. Örömmel közöljük.
Nem én vagyok az adatgazda, csak tudok róla, hogy össze van gyűjtve.
Miért nem hozza nyilvánosságra, akinél megvan az anyag?
Nem tudom. Gondolom, politikai döntés kérdése. Nem vagyok politikus.
Azt viszont, hogy a sokat emlegetett milliárdokért mit, de legalábbis mennyit végzett a Századvég, nyilvánosságra hozhatná.
Eddig 45-50 ezer oldalnyi anyagunk készült el. Alig több mint három év alatt. Ezenkívül pontosan vezetjük a szóbeli tanácsadásokat, melyek ugyanolyan fontosak. Persze fanyalogni szoktak rá, hogy azok nem bizonyítható teljesítmények, pedig azok. Az első pillanattól tudjuk, hogy bármikor politikai támadások célkeresztjébe kerülhetünk, úgyhogy minden könyvelési, számviteli ügyet többször ellenőriztettem. Tényleg kikérek magamnak minden gyanúsítgatást. Annak a 80 embernek a nevében is, aki az alapítványban és a zrt-ben főállásban dolgozik. Állítom, a Századvég ugyanolyan sikeres a saját területén, mint a Prezi az informatikában. (…)
Az új, fiatal, tüntetős ellenzékben sincs lehetőség?
A hivatásos forradalmárokban? Sok kísérlet volt már az elmúlt években is, de nem tudom, emlékszik-e még valaki Kónya Péterre. Nem elég, hogy az embernek van politikai véleménye és vannak érzelmei. A kérdés, hogy el tud-e jutni a politikai tudás szintjére. Ha néhány ember összeáll és nagyon hegyeseket mond, az még a politikai vélemény terepe.
Vágó Gábor már egytémájú, profi csapatok hálózatát tervezi, az iwiwes Várady Zsolt pedig informatikai hátteret akar biztosítani. Ez nem a professzionalizálódás jele?
Vágó Gábor itt végzett nálunk, a Századvégben. Csak azért nincsenek róla emlékeim, mert órák helyett tüntetésekre járt már akkor is, s csak néha, leginkább vizsgaidőszakok környékén bukkant fel. (...)”