Régi görög bölcsesség, hogy a gondolkodás kezdete a rácsodálkozás, a probléma felismerése ott, ahol alkalmasint nem is sejtettünk vagy gyanítottunk problémát. Ezen, remélem túlvagyunk és senki nem vitatja azt, hogy valami nem stimmel az állítólagos „összeesküvés-elméletek” univerzális cáfolómechanizmusa körül, mert elvben és gyakorlatban is elképzelhető, hogy valódi összeesküvést leleplező okfejtésre fogják rá, hogy „ez megint valami összeesküvés-elmélet”.
Az esetek többségében azonban egyáltalán nem kifejezett összeesküvésről szóló okfejtésre fogják rá globálisan, hogy „ez megint valami összeesküvés-elmélet”. Ha sikerül pontosabban körülírnunk, mire szokás kimondani a varázsigét, akkor közelebb jutunk valódi motivációjához. Egyáltalán nem valami titkos összeesküvésre gondolok persze, hanem arra a globális tudati vagy tudattalan struktúrára, amiből az állítólagos „összeesküvés-elmélet”-teória következik és amire vélten univerzális cáfolómechanizmusa épül. Mert ugye szabadon gondolkodni és összeesküvést gyártani két különböző tevékenység. Jelen esetben pedig gondolkodásról volna szó.
Figyeljük meg alaposan, mire szokás alkalmazni globális varázsigénket, ugyan mi másra, mint a globális összefonódásokat leleplező „antiglobalista” gondolatmenetekre, mégpedig attól teljesen függetlenül, hogy szerzőjük beszél-e tényleges összeesküvésről, illetve gyanakszik-e ilyesmire vagy sem. Elég ha csak multi-oligarchiáról esik szó vagy a globalizált tőke nemzetközi érdekeiről, ha globális marketing- és médiaagymosásról beszél valaki, netán az olajon keresztüli világuralomért vívott neoimperialista háborúkról vagy a médiában tapasztalt oligarchikus érdekeket védő burkolt cenzúráról van szó, a verbális automatizmus máris működésbe lép és gépiesen, kvázi robotszerűen rávágja: „ez megint valami összeesküvés-elmélet”. Ami mentálisan körülbelül annyit jelent: „ettől én félek, inkább nem gondolok rá és a hallottakat azonnal törlöm, mert jobb nem tudni ilyesmiről”.
A pszichológiában és minden más területen pontosan ezt nevezik cenzúrának. Nos igen. Jobb, ha végiggondoljuk egyszer és jobb, ha tudunk róla, hogy az állítólagos „összeesküvés-elméletek” univerzálisnak kikiáltott globális érvét ma jellemzően és szinte kizárólag a globalizáció, illetve globáloligarchikus érdekek védelmében hangoztatják, mégpedig úgy, hogy globális cenzúraként működik. Meglehetősen gépiesen és meggondolatlanul, ahogy mátrixhű multiandroidokhoz illik.