Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Alacsonyabb árakat ígér a fogyasztóknak az állami közszolgáltató, amely versenyre kelne a most piacon lévő cégekkel. Mindezt egy olyan szektorban, ahol az árakat az állam határozza meg.
„Korábban az előírt betárolási mennyiségek emelése is felmerült, a jelek szerint azonban ez – az ismét a szolgáltatókat sarcoló – megoldás már nem fért bele az új rendbe. Az MVM aztán két fronton is orosz segítséget kapott: egyrészt a fogyasztáscsökkenés miatt a hosszú távú szerződés alapján kötelezően átveendő mennyiség egy részének átcsoportosításával, illetve tartalékcélú megvásárlásával, másrészt azon – nem túlzottan nagy mennyiségű – gáz itteni tároltatásával. Persze ezek miatt nem lesz profitcentrum a túlárazott Storage. Tény, hogy amennyiben az orosz-ukrán háború miatt leállnának a gázszállítások, meglehetősen kényelmetlen helyzet állna elő, ha 280 milliárd forint kifizetése után korlátozni kellene a gázfogyasztást. Ez a lehetőség természetesen folyamatosan adott, hiszen egy hideg télen, a csapok hosszabb idejű elzárásakor a tartalékok nem húznák ki tavaszig. Ebből a szempontból az orosz tároltatás legfeljebb kommunikációs értéket hordoz.
Sokak szerint még ma sem aludhat nyugodtan Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója, már ami a korábban belengetett fejcseréket illeti. Az azonban biztos, hogy az új rend új simicskái nem bízzák a véletlenre a sikert. Az MFB viszonylag kis ráfordítással létrehozott egy gázkereskedőt. Aztán sorban átvett olyan cégeket az MVM-től, amelyek nagyobb árbevételt vagy nyereséget nem ígérnek, az infrastruktúra-építésben vagy az új rezsirend felépítésében azonban kizárólagos szerepük lesz. A hivatalos közlés szerint az MVM-et tehermentesítik, az üzenet azonban ennél egyszerűbb: az új háttérhatalmi rendszerben nem megengedhető, hogy mindent az MVM fogjon össze. Sem a sokat hozó vezetéképítést, sem a még többet hozó paksi bővítést, sem a hatalmasra tervezett állami »rezsiszolgáltatást«. Az is nyilvánvaló, hogy rövid távon nem lehet teljes egészében kiirtani a szolnoki érdekeltséget a szervezetből, így ahhoz, hogy a MET-ügylethez hasonló újabb energetikai profitcentrum alakulhasson ki, még több szervezeti változásra lesz szükség. Láthatóan már nem az így is hatalmasra duzzadt MVM lesz az új energetika központja. Sokkal inkább a Lázár–Habony irányította állami közműcég és a hirdetési pénzek felett diszponálva új sajtórendet is célzó állami kommunikációs ügynökség.
A »nonprofit« közszolgáltatás egyébként nehezen értelmezhető fogalma egy, a következő években egyre inkább az összeomlás határára érő, akkorra már a mostaninál is nagyobb mértékben állami tulajdonú ágazatot hoz létre, ami érdemi változtatások nélkül éppen arra omlik majd rá, akit szolgálnia kéne - az adóforintokból azt fenntartó állampolgárokra – írtuk januárban. És valóban, a legújabb lépések fényében az új erős emberek is inkább pénzt csinálnának, ezt pedig jórészt az orosz kapcsolatok és az energiakereskedelem hozza majd, a rendszereket – egyelőre – életben tartó multik nélkül azonban ez már nem fog menni, és ezt ők is belátták.”