Lehet itt még internetadó (2008)

2014. október 30. 11:51

Az internetadó ügye ma még mindig többesélyes; hívei kellemetlen emberek, nehézsúlyú osztogatók, akiknek kedvét a csúnya beégések sem veszik el. A javasolt forma változhat, a pénzéhség nem fog.

2014. október 30. 11:51
Gerényi Gábor
Index

Mindenesetre mozgalmas heteket szenvedtünk meg a »minden idők legbetegebb kormányzati ötlete« címre eséllyel pályázó különadó ügyében. Coming outoltak például a támogatók, ők rögtön egy hallatlanul mocskos, ám jól ismert érveléstechnikával nem a vitába szálltak be, hanem az ellenoldalt próbálták elhitelteleníteni azzal, hogy védekezésüket egy jó érdekérvényesítő képességekkel rendelkező lobbi saját kis meccsének tüntették fel, melynek célja: kibújni az adózás alól.

Túl azon, hogy ez a nagyon ügyes lobbi százféle adót fizet már, többet között - figyeljünk csak! - kulturális járulékot az internetes reklámok után; és azon is túl, hogy az internetes iparág és az előfizetők jelenleg is a kulturális élet legfőbb támogatói (és fogyasztói) - igaz, ezt jelenleg nem pártkezelésben működtetett kasszákon keresztül teszik -; ez az övön aluli érvelés pont azt kerüli ki, ami az internetadó-ellenes koalíció fő mondanivalója. A különadót ugyanis azért ellenzi minden épeszű ember (valamint az EU), mert a nem internetezők, a digitális szakadék túloldalán lévők felzárkózási esélyeit rombolják az ily módon megnövelt költségek.

Ez a szakadék pedig az ország egyik legnagyobb problémája: a napokban megjelent egy felmérés, amely egészen elfogadható képet festett a hazai internetellátottságról, nemzetközi összehasonlításban is. Ha viszont belenézünk a részletekbe, igazán ijesztő valóság az, ami visszavicsorog ránk: a jó eredmények annak köszönhetők, hogy a riasztóan alacsony elterjedtségi mutatókat (százalékban még mindig az élboly felét sem érjük el) a bekötött csatlakozások viszonylag jó minősége és elfogadhatóbb ára ellensúlyozza. Ez ám a digitális szakadék, turbófokozatban.

Az ár persze csak nemzetközileg tud alacsonynak látszani, a távolmaradók mintegy felének még mindig drága mulatság az előfizetés - ez pedig már a Népszabadság megrendelésére készült Szonda-felmérés egyik megállapítása. A felmérés és a cikk egyébként alig leplezetten az internet megadóztatása mellett próbál - eléggé átlátszóan - érveket szolgáltatni. A lakosság többsége támogatja az internetadót - fenyegetnek leplezetlenül az írás utolsó mondatában (a közvéleménykutató hivatkozott kérdése egyébként nem is erre vonatkozott), mivel nagyjából ugyanannyian tartják elfogadhatónak a netadó mértékét, mint ahányan internet nélkül élnek az országban. (…)

Mindezzel együtt az internetadó ügye ma még mindig többesélyes; hívei kellemetlen emberek, nehézsúlyú osztogatók, akiknek kedvét a csúnya beégések sem veszik el. Ha kidobják őket az ajtón, visszajönnek az ablakon és fordítva. A javasolt forma változhat, a pénzéhség nem fog.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
thymian
2014. október 30. 14:09
Ekkora támadási felületet biztosítani nem vall épelméjűségre. https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QZxKYuBqlR0
thymian
2014. október 30. 14:07
A kormány ezzel nem térden, hanem tökön lőtte magát. "Európában ilyen böszmeséget még ország nem csinált, mint amit mi csináltunk."-mondhatná orbán joggal. De nem fogja.
tommybravo
2014. október 30. 13:49
A UPC céges előfizetései közül a legkisebb csomag havi díja 4490 + áfa. Ebből kellene neki 5000 Ft-ot befizetnie adóként, mert azt, ugye, nem terhelheti tovább a fogyasztóra.
sammy
2014. október 30. 13:24
" (Max. épp lebetegedne a szavazás napjára - elvégre nem kétharmados törvényről van szó - vagy épp a szavazás idejére jönne rá a gyorsfosás és kell kimennie a WC-be.)" Ennyi bátorság egyetlen fideszes képviselőben sincs. Annyira félnek a főnöktől, hogy még a koporsójukból is képesek lennének kikelni és bemenni a Parlamentbe ha szavazni kell. Ugyan az országban nincs diktatúra (vagy csak alig) de a Fideszen belül annál inkább. Már várom, hogy kis jegyzetfüzettel a kezükben kövessék mindenhova a vezért és lejegyzeteljék minden szent szavát (mint a féleszű észak-koreaiak).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!