Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
A tegnapi rendőri fellépés elfogadhatatlan és azt mutatja, hogy a magyar kormánynak célja, hogy a vele szemben kritikus nem-kormányzati szervezetek tevékenységét ellehetetlenítse.
„A magyar hatóságok a tegnapi rendőrségi akcióval megmutatták, hogy a civil társadalom zaklatása tovább folytatódik, és hogy nem áll szándékukban a Norvégiával kötött, az EGT és Norvég Alapok működésére vonatkozó megállapodásokat betartani.
Tegnap reggel a magyar készenléti rendőrség akcióba lépett az Ökotárs Alapítvány budapesti irodájában. Ez az alapítvány a vezetője annak a konzorciumnak, amely Norvégia, Izland és Liechtenstein megbízásából az EGT és Norvég Alap magyarországi civil szervezeteknek szánt támogatásait kezeli. A rendőrség ezt követően más szervezeteknél és magánszemélyeknél is házkutatást tartott, melynek során többek között a Norvég Civil Alap programmal és az általa támogatott projektekkel kapcsolatos iratokat és informatikai eszközöket is lefoglalt.
Az ügy háttere, hogy a magyar kormány Norvégiát a magyar belpolitikába történő beavatkozással vádolta meg. Ezt követően a magyar hatóságok szerződésszegő módon a Norvég Civil Alap egyoldalú vizsgálatát rendelték el, valamint az alapokat kezelő alapítványokat bűncselekmények elkövetésével vádolták meg.
A tegnapi rendőri fellépés elfogadhatatlan és azt mutatja, hogy a magyar kormánynak célja, hogy a vele szemben kritikus nem-kormányzati szervezetek tevékenységét ellehetetlenítse. Azt is jelzi, hogy a magyar kormány eltávolodott a demokráciára és az emberi jogok tiszteletére épülő közös európai értékektől.
A magyar hatóságok által indított audit nem felel meg azoknak a megállapodásoknak, amelyeket Magyarország Norvégiával az EGT és Norvég Alapok végrehajtásával kapcsolatban aláírt. A megállapodásban egyértelműen lefektettük, hogy a Civil Alap végrehajtásáért és ellenőrzéséért a donor országok felelősek. Mint azt már korábban bejelentettük, a következő auditot Izland, Liechtenstein és Norvégia az ősz folyamán tervezi lefolytatni 13 ország, köztük Magyarország hasonló Civil Alapja vonatkozásában. A magyar kormány felé azt is jeleztük, hogy várjuk részvételüket ezen audit során.
Tavasz óta azonban jelentősen megnőtt a magyarországi Civil Alap kezelőjére gyakorolt nyomás azáltal, hogy a hatóságok érzékenynek minősülő adatok átadását követelték, mert elégedetlenek voltak a támogatásra kiválasztott projektekkel.
A program olyan kezdeményezéseket támogat, melyek a demokratikus értékek erősítését, a kisebbségek és sérülékeny csoportok jogainak érvényesülését szolgálják. A magyar kormány többek között azt sérelmezte, hogy a Civil Alap támogatásából olyan szervezetek is részesültek, mint a korrupció ellen harcoló Transparency International, a Társaság a Szabadságjogokért, vagy az oknyomozó újságírással foglalkozó Asimov Alapítvány.
Május 9-e óta Norvégia, Izland és Liechtenstein felfüggesztette az EGT és Norvég Alapok kifizetéseit Magyarország felé. Ez azonban nem érintette a Civil Alap, valamint a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást támogató program kifizetéseit, ezen programok végrehajtásáért ugyanis nem a magyar hatóságok felelősek.
A magyar kormány teljes mértékben tisztában van azzal, hogy melyek a kifizetések újraindításának feltételei. Ezek között az is szerepel, hogy a magyar hatóságok hagyjanak fel a támogatásainkat kezelő civil szervezetek zaklatásával. A tegnapi akció azt jelzi, hogy a magyar kormány célja a civil társadalom függetlenségének felszámolása.
A jelenlegi időszakban (2009-2014) az EGT és Norvég Alapok keretében Magyarország mintegy 153 millió euró (45 milliárd forint) támogatásban részesül, melyből a Civil Alap kb. 13,5 millió eurót (4 milliárd forint) tesz ki. A teljes összegből mintegy 129,8 millió eurót érint a kifizetések felfüggesztése.”