Fordulat

2014. augusztus 29. 07:43

Végre a vállalati bankkölcsönök tekintetében nem hitelleépülés zajlik, amely a világgazdasági krízis óta megfigyelhető, és mindenképpen visszafogja a beruházási tevékenységet, hanem pont az ellenkezője.

2014. augusztus 29. 07:43
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

Miközben Magyarországot ellepték a növekedési hitelprogramos hirdetések – a csecsemőtől az aggastyánig már mindenki ezt fújja –, tény az, hogy 2,5 százalékos kamatra bankkölcsönhöz jutni egész Európában, még a fejlett Lajtán túl is specifikum. De a várva várt hitelboom – itt elsősorban a vállalati szegmensre kell koncentrálni –, csak akkor következhet be, ha a jegybanki »pótlék« mellett az érintett kereskedelmi bankok is érdekelve lesznek a kölcsönök kihelyezésében. Ezért is nagyon nem mindegy, hogyan zajlik majd le a devizahitelek kivezetése, abból milyen szerepet vállal magára a Magyar Nemzeti Bank, valamint esetleges »háborús körülmények« között zajlik-e le az ügy, hisz az érintettek az Alkotmánybíróságra és az Európai Bizottsághoz szaladgálnak. A tét hatalmas, mert eddig a politikai stabilitást, a makrogazdasági egyensúlyt és a növekedést sikerült megőrizni– megkockáztatom: valószínűleg hosszú idő óta először –, és ez lenne a minimális feltétele a fenntartható gazdasági gyarapodásnak. Utóbbira pedig felettébb szükség lenne, mert májusban még úgy ünnepeltük Magyarország tízéves uniós tagságát, hogy a 2004-es gazdasági fejlettségi állapothoz képest néhány százaléknyi javulást tudtunk csak felmutatni.

Nem kell hozzá jóstehetség, hogy a következő évekre az állam megerősödését prognosztizálhatjuk a gazdaságban, azonban az sem lényegtelen, hogy ez az állam és a piac közötti erőviszonyok fitogtatásával jár-e majd, vagy a »békés egymás mellett élés« jegyében.

Ugyanis a monetáris fordulathoz gazdaságpolitikai is kell. A következő hónapokban kiderül, hogy lesz-e, és az is: mekkora mélységű lesz.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2014. augusztus 29. 10:54
Ez a kiállás a bankok mellett uncsi. Ezeket a pénzeket profit formájában bezsebelték. Ennek egy része most visszakerül a lerablottakhoz, de még mindig marad elég náluk.
Berecskereki
2014. augusztus 29. 08:49
Szajlai Csaba a devizaalapú hitelrendezéshez való hozzáállása egyoldalú. A hitelek 50 %-a jelenleg bedőlt, így a bankok mindenképpen kénytelenek az ebből származó veszteségeiket leírni, ugyanakkor a lekötött tartalékaikat is növelni kell. Ez a tartalék növekedés pedig a forrásokat csökkenti, amely nyereség csökkenéshez vezet. Ebből pedig az következik, hogy a bankoknak mindenképpen rendezni kell a devizalapú hiteleket, hogy a portfólió megtisztuljon és a lekötött források felszabaduljanak. A devizaalapú hitelek eredményét pedig a kihelyezés időpontjától a végleges rendezés időpontjáig összevontan kell értékelni és egyenleget vonni. Beruházások. A beruházások történhetnek rekonstrukció és amennyiben a piac, a fogyasztás igényli volumennövekedés miatt. Jelenleg a piac, a fogyasztás nem igényel volumennövekedést, így nem várható nagyarányú beruházás növekedés. A fogyasztás növekedését elősegítheti a fogyasztók hitelterheinek a csökkenése, a jövedelmek növekedése, amely növelheti a fogyasztási hiteleket. Ehhez is az szükséges, hogy a bankoknak megfelelő források álljanak rendelkezésre, melynek hitelkamatai elviselhetők és nem okoznak hasonló problémát, mint a devizaalapú hitelek. A beruházás és fogyasztás növekedéséhez – egymást erősítve – hozzájárulhat az uniós támogatások mielőbbi beindulása. Mind az uniónak, mind a kormánynak arra kell törekednie, hogy a kiírások és döntések minél előbb beinduljanak, és gyorsított ütemben kerüljenek felhasználásra, elsősorban a reálgazdaság vonatkozásában.
egyetmondok
2014. augusztus 29. 08:04
A kereskedelmi bankok pont 2,5%-ot kaszálnak a Növ.H.Programon. Miért nincsen ebből hitelboom?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!