Magyarország szomszédjában teljes a káosz: kínos szituációba keveredett a légierő
Nem tudnak megoldást találni a problémára.
Érdemes megemlíteni, hogy 1996-ban a kiváló francia kapcsolatokkal is rendelkező Medgyessy Péter volt a pénzügyminiszter, aki Keleti György honvédelmi miniszterrel bizony sokat lobbizott a Mistral beszerzése mellett.
„A Mistral ünnepélyes bemutatására 1999 nyarán a drégelypalánki lőtéren került sor, ahova természetesen meghívták a Honvédség vezetőit és a sajtó képviselőit is. Azonban a bemutató korántsem úgy sikerült, ahogy tervezték. A méregdrága (akkori áron darabonként mintegy 30 millió forint) francia rakétáknak mesterségesen kialakított ideális körülmények között kellett volna megsemmisíteniük a céltárgyakat. Összesen három rakétát indítottak, pontosabban indítottak volna, mert az első még az indítócsőben bedöglött, a második egyszerűen elröpült egyenesen (a magyarázat szerint megzavarta néhány madár), végül a harmadik rakéta nagy nehezen eltalálta a kijelölt célpontot. Ez a körülményekhez képest igen gyenge 33 százalékos találati arány, amely messze elmarad a gyártó által garantált 96 százaléktól. Félreértés ne essék, nem a kezelő személyzet képzettségével volt probléma, a Mistral más országokban sem produkált sokkal jobb eredményt. A sajtó akkoriban sokat cikkezett az esetről. Aztán, mint minden más esetben, ezt is sikerült a szőnyeg alá söpörni. Felelős természetesen nem volt.
Azóta eltelt bő 15 évben további milliárdokat kellett elkölteni a »kiváló« francia rendszerre. Hogy csak egy példát említsünk, a rakéták karbantartása még akkor is több millió forintba kerül évente, ha a raktárban pihennek. Természetesen a jelenlegi honvédelmi miniszter erről nem sokat tehet, ők csupán megörökölték a francia „csúcstechnikát”, új rendszer beszerzésére nyilvánvalóan nincsen újabb 40-50 milliárd forint, így marad a francia szemét továbbfejlesztése. Kérdés, persze, hogy megéri-e.”